10 ras psów, które są drogie w utrzymaniu
Najdroższe rasy psów w utrzymaniu – w tym artykule zobaczysz listę 10 czworonogów, których koszty utrzymania wynoszą najwięcej. Wpływa na to wiele czynników – między innymi żywność, wielkość czy też podatność na różne problemy zdrowotne. Podczas gdy profesjonalni hodowcy cały czas pracują, aby wyeliminować poszczególne problemy związane z rasą, to wciąż istnieją ludzie, którzy nie wiedzą, jak odpowiednio zadbać o czworonoga. Poniżej znajdziesz listę ukazującą najdroższe rasy psów w otrzymaniu.
Najdroższe rasy psów – co wpływa na wysokie koszty utrzymania?
Na zwiększenie się kosztów utrzymania wpływają przede wszystkim problemy zdrowotne, konieczność pielęgnacji, a także wielkość czworonoga.
Najdroższe rasy psów w otrzymaniu:
#1 Buldog angielski
Buldog angielski zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Ta rasa wymaga jednak nakładów finansowych i wcale nie chodzi tylko o cenę zakupu szczeniaka.
Buldogi angielskie są podatne na wiele problemów zdrowotnych takich jak choroby serca, dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, nowotwory, a także kłopoty z oczami i skórą. Niestety to wszystko wiąże się z częstymi wizytami u weterynarza, za które trzeba zapłacić.
#2 Owczarek niemiecki
Jedna z najpopularniejszych ras psów świata jest również jedną z najdroższych w utrzymaniu. Podobnie jak w przypadku buldoga angielskiego, owczarki niemieckie wymagają większych nakładów finansowych.
Tym psom często dokuczają alergie, dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz wzdęcia. Oprócz tego owczarki niemieckie są narażone na nowotwory, mielopatię zwyrodnieniową oraz dysplazję stawu łokciowego i biodrowego.
#3 Buldog francuski
Buldogi francuskie to bardzo słodkie psy, jednak ich problemy zdrowotne sprawiają, że rachunki u weterynarza są dość wysokie. Warto pamiętać, że cena za zakup szczeniaka również nie jest mała.
#4 Chow chow
Rasa chow chow jest podatna na raka, problemy z oczami, cukrzycę, pęcherzycę oraz choroby autoimmunologiczne. Ze względu na grubą i długą sierść te psy są również narażone na rozwój pcheł, które trudno później zauważyć. Właśnie dlatego przedstawiciele rasy wymagają regularnej pielęgnacji sierści.
Co obejmuje koszty związane z posiadaniem psa chow chow? Przede wszystkim cenę zakupu szczeniaka, koszty pielęgnacyjne przez całe życie psa oraz leczenie problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić.
#5 Mastif tybetański
Mastif tybetański to duży pies stróżujący z grubą sierścią oraz upartym usposobieniem. W przypadku tej rasy problemy zdrowotne nie pojawiają się aż tak często, jednak nadal istnieją i warto zdawać sobie z tego sprawę. W przypadku mastifa tybetańskiego można obawiać się problemów skórnych, alergii, chorób oczu, niedoczynności tarczycy, raka, padaczki oraz dysplazji stawu biodrowego i łokciowego.
Gęsta i gruba sierść mastifa tybetańskiego jest także podatna na rozwój pcheł oraz roztoczy. Właśnie dlatego te czworonogi wymagają regularnej pielęgnacji.
#6 Wilczarz irlandzki
Wilczarz irlandzki jest jedną z największych ras psów świata. Im większy pies, tym więcej jedzenia trzeba kupić. Zabawki oraz legowisko również musi być znacznie większe, a to wszystko wiąże się z wyższymi kosztami.
Niestety zazwyczaj duże psy są bardziej podatne na różne dolegliwości, a wilczarz irlandzki wcale nie jest wyjątkiem. Te czworonogi narażone są przede wszystkim na choroby serca, problemy z oczami, wzdęcia oraz dysplazję stawu biodrowego i łokciowego.
#7 Dog niemiecki
Podobnie jak w przypadku poprzednika, dog niemiecki jest psem, który osiąga imponujące rozmiary. To wiąże się z wyższymi kosztami utrzymania – trzeba kupić więcej jedzenia, większe legowisko, a leki również są droższe niż w przypadku małego psa.
U dogów niemieckich choroby serca, dysplazja oraz wzdęcia są powszechnymi dolegliwości, które mogą pociągnąć za sobą niemałe koszty.
#8 Rottweiler
Najczęstszą dolegliwością rottweilerów jest rak, a ta choroba wiąże się z przeprowadzeniem wielu kosztownych zabiegów. Oprócz tego rasa jest podatna na dysplazję, wzdęcia, a także problemy z oczami oraz sercem.
Podczas gdy rottweilery są lojalnymi i kochającymi towarzyszami, leczenie ich dolegliwości jest bardzo kosztowne.
#9 Berneński pies pasterski
Sierść oraz uszy berneńczyków wymagają regularnej pielęgnacji. U berneńskich psów pasterskich odnotowano jedną z najwyższych liczb zachorowań na raka, a także problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Z powodu tych dolegliwości berneńczyki mogą przedwcześnie utracić mobilność.
#10 Basset
Mała rasa, która jest podatna na wiele różnych dolegliwości. Basset wymaga regularnego oczyszczania uszu oraz oczu.
Zobacz także: Rasy psów, których wygląd zmienił się na przełomie 100 lat