Kategorie Rasy psów

Buldog francuski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Buldog francuski to pies towarzyszący, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny na całym świecie. Jesteś właścicielem buldożka, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o rasie.

Buldog francuski – historia

Rasa ma angielskie pochodzenie. Przodkiem buldoga francuskiego jest buldog angielski oraz pies w typie boston terriera. Psy angielskie znalazły się we Francji wraz z liczną grupą emigrantów poszukujących pracy.

Buldog francuski
Źródło: pixabay.com

Buldog francuski – wygląd

Buldog francuski jest niewielkim psem o umięśnionej sylwetce. Osiąga wysokość w kłębie do 30 cm oraz wagę do 14 kg. Przedstawiciel rasy posiada szeroką i kwadratową głowę oraz stojące uszy. Ogon jest krótki i nisko osadzony, a umaszczenie może przybierać różne barwy. Włos buldoga francuskiego jest gładki, krótki oraz przylegający do skóry.

Buldog francuski – cechy charakteru

Buldożek to wesoły, łagodny, ciekawski i towarzyski czworonóg. Doskonały pies rodzinny, który jest tolerancyjny i cierpliwy w stosunku do dzieci, a także innych zwierząt. Buldog francuski silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i źle znosi samotność. Lubi uwagę oraz zabawy, a czasami może bywać natarczywy.

Buldog francuski cechuje się także odwagą i zadziornością – zdarza się, że męscy przedstawiciele rasy prowokują bójki z innymi samcami. Jeśli myślisz o zakupie dwóch buldożków, to lepiej zdecyduj się na psa oraz suczkę – łatwiej będzie im się ze sobą dogadać. Oczywiście w takiej sytuacji nie zapomnij o kastracji i sterylizacji – dzięki temu zapobiegniesz niekontrolowanemu rozrodowi.

Buldog francuski
Źródło: pixabay.com

Na co chorują buldogi francuskie?

Niestety buldog francuski jest dość chorowitą rasą. Ze względu na budowę pyszczka ma skłonność do zaburzeń oddechowych, przez co mogą męczyć się szybciej niż inne psy. Częstymi objawami jest chrapanie oraz sapanie w czasie snu. Ze względu na problemy oddechowe zdarza się, że niektóre linie lotnicze nie pozwalają psom tej rasy latać na pokładzie swoich samolotów.

Buldogi francuski mają także skłonności do schorzeń kręgosłupa, które mogą prowadzić do niedowładu łapek. Są również narażone na alergie pokarmowe, choroby serca, nowotwory, problemy z oczami.

Buldog francuski
Źródło: picryl.com

Buldog francuski – pielęgnacja

W okresie linienia sierść buldoga francuskiego wymaga codziennego czesania za pomocą gumowej rękawicy.

Zobacz także: Oryginalna rękawica do wyczesywania sierści rekomendowana przez weterynarzy. Zapewnia niesamowity relaks pupilowi

Poza okresem linienia buldożka wystarczy czesać raz w tygodniu. Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu uszu, oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Ważna jest także pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Buldogi francuskie źle znoszą wysokie temperatury, a więc w czasie upałów spacery należy ograniczyć do minimum. Pamiętaj, aby w czasie lata zapewnić buldożkowi chłodne miejsce oraz stały dostęp do wody.

Buldog francuski szczeniak
Źródło: publicdomainpictures.net

Buldog francuski szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka buldoga francuskiego? Zacznij szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Gdzie kupić buldoga francuskiego?

Jeśli chcesz zakupić buldożka, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Ile kosztuje buldog francuski?

Buldog francuski z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 7000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych. Pamiętaj, aby nie dać skusić się niską ceną z rzędu 500 zł, ponieważ możesz wtedy paść ofiarą pseudo-hodowli.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli