Kategorie Buldog angielskiPsyRasy psów

Buldog angielski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Buldog angielski to popularna rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o buldogach angielskich.

Buldog angielski

Buldog angielski historia

Rasa wywodzi się z lini buldogów, a od mastifów wyodrębniła się najprawdopodobniej około 1100 lat temu.

Rasa powstała w Anglii w XVIII wieku w wyniku krzyżówek. Jej przedstawiciele nie byli podobni do dawnych buldogów, a także mieli spełniać zupełnie inne zadania.

Do obecnego wzorca buldoga angielskiego rasa zaczęła upodabniać się od XIX wieku – u przedstawicieli zmianie uległa sylwetka. Stali się również masywniejsi, wyżsi, szersi. Buldogi posiadały dużą głowę, a kufa pozostała krótka. Z czasem zaczęto również odchodzić od fałd na skórze – fałda pozostała jedynie za nosem.

Buldog angielski

Buldog angielski waga, wzrost i wygląd

Przedstawiciele rasy osiągają wagę do 25 kg oraz wysokość do 40 cm. Suczki są nieco lżejsze niż psy.

Buldogi angielskie to dość duże i masywne psy o spłaszczonych pyszczkach. Ich sierść jest krótka oraz gładka. Psy te mogą występować w różnych umaszczeniach.

Głowa buldoga angielskiego jest dość duża w stosunku do reszty ciała. Nie zakłóca jednak ogólnej harmonii.

Buldogi angielskie

Buldog angielski charakter

Buldog angielski to pies wesoły i łagodny. Silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Dobrze dogaduje się z dziećmi i zazwyczaj jest w stosunku do nich cierpliwy.

Niektóre buldogi mają skłonności do dominacji – potrzebują więc konsekwentnego, ale równocześnie łagodnego właściciela.

Psy te nie wymagają dużej ilości ruchu.

Buldog angielski

Buldog angielski choroby

Ze względu na spłaszczony pyszczek, rasa narażona jest na dużo schorzeń i chorób. Z powodu specyficznej budowy kufy psy te mogą mieć problemy z oddychaniem. Buldogi angielskie mogą przez to źle znosić wysokie temperatury – nie należy pozwalać im na wysiłek w czasie upałów. Ze względu na problemy oddechowe wiele lini lotniczych nie zezwala tym psom na podróżowanie samolotem.

Zobacz także: Rasy psów, które bardzo źle radzą sobie z upałami

Rasę dotykają również schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, atopowe zapalenie skóry, alergie skórne, kamica pęcherza moczowego oraz choroby oczu.

Według Orthopedic Foundation for Animals, aż 72% buldogów angielskich dotyka dysplazja stawu biodrowego. Jest to pierwsza w kolejności rasa, której najczęściej dokucza ta przykra choroba. Drugie na liście znajdują się mopsy.

Zobacz także: Weterynarze przestrzegają przed kupowaniem psów ze spłaszczonymi pyszczkami

Buldog angielski

Buldog angielski pielęgnacja

U psów tej rasy należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację okolic oczu, fałdy na nosie oraz odbytu. Przez swoją specyficzną budowę buldogi angielskie nie są w stanie samodzielnie wykonać sobie toalety okolic intymnych.

Sierść psów tej rasy wystarczy czesać jedynie raz na jakiś czas. Nie zapominaj też o przemywaniu uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Buldog angielski

Zsa Zsa

Suczka o imieniu Zsa Zsa została okrzyknięta Najbrzydszym Psem Świata. Ona nie wyglądała jednak jak typowy buldog angielski. Niestety odeszła w 2018 roku mając 9 lat.

Zobacz także: Nie żyje najbrzydszy pies świata. Odszedł w wieku 9 lat

Zsa Zsa
Źródło: gettyimages.com

Buldog angielski szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka buldoga angielskiego? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Buldog angielski hodowla

Jeśli chcesz zakupić buldoga angielskiego, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Buldog angielski szczeniak

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Buldog angielski cena

Ile kosztuje buldog angielski? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2500 zł do 5000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!