Buldog angielski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Buldog angielski to popularna rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o buldogach angielskich.

Buldog angielski
Udostępnij

Buldog angielski – historia

Rasa wywodzi się z lini buldogów, a od mastifów wyodrębniła się najprawdopodobniej około 1100 lat temu.

Rasa powstała w Anglii w XVIII wieku w wyniku krzyżówek. Jej przedstawiciele nie byli podobni do dawnych buldogów, a także mieli spełniać zupełnie inne zadania.

Do obecnego wzorca buldoga angielskiego rasa zaczęła upodabniać się od XIX wieku – u przedstawicieli zmianie uległa sylwetka. Stali się również masywniejsi, wyżsi, szersi. Buldogi posiadały dużą głowę, a kufa pozostała krótka. Z czasem zaczęto również odchodzić od fałd na skórze – fałda pozostała jedynie za nosem.

Buldog angielski
Udostępnij

Wygląd

Przedstawiciele rasy osiągają wagę do 25 kg oraz wysokość do 40 cm. Suczki są nieco lżejsze niż psy.

Buldogi angielskie to dość duże i masywne psy o spłaszczonych pyszczkach. Ich sierść jest krótka oraz gładka. Psy te mogą występować w różnych umaszczeniach.

Głowa buldoga angielskiego jest dość duża w stosunku do reszty ciała. Nie zakłóca jednak ogólnej harmonii.

Buldogi angielskie
Udostępnij

Buldog angielski – cechy charakteru

Buldog angielski to pies wesoły i łagodny. Silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Dobrze dogaduje się z dziećmi i zazwyczaj jest w stosunku do nich cierpliwy.

Niektóre buldogi mają skłonności do dominacji – potrzebują więc konsekwentnego, ale równocześnie łagodnego właściciela.

Psy te nie wymagają dużej ilości ruchu.

Buldog angielski
Udostępnij

Na co chorują buldogi angielskie?

Ze względu na spłaszczony pyszczek, rasa narażona jest na dużo schorzeń i chorób. Z powodu specyficznej budowy kufy psy te mogą mieć problemy z oddychaniem. Buldogi angielskie mogą przez to źle znosić wysokie temperatury – nie należy pozwalać im na wysiłek w czasie upałów. Ze względu na problemy oddechowe wiele lini lotniczych nie zezwala tym psom na podróżowanie samolotem.

Zobacz także: Rasy psów, które bardzo źle radzą sobie z upałami

Rasę dotykają również schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, atopowe zapalenie skóry, alergie skórne, kamica pęcherza moczowego oraz choroby oczu.

Według Orthopedic Foundation for Animals, aż 72% buldogów angielskich dotyka dysplazja stawu biodrowego. Jest to pierwsza w kolejności rasa, której najczęściej dokucza ta przykra choroba. Drugie na liście znajdują się mopsy.

Zobacz także: Weterynarze przestrzegają przed kupowaniem psów ze spłaszczonymi pyszczkami

Buldog angielski Udostępnij

Buldog angielski – pielęgnacja

U psów tej rasy należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację okolic oczu, fałdy na nosie oraz odbytu. Przez swoją specyficzną budowę buldogi angielskie nie są w stanie samodzielnie wykonać sobie toalety okolic intymnych.

Sierść psów tej rasy wystarczy czesać jedynie raz na jakiś czas. Nie zapominaj też o przemywaniu uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Buldog angielski Udostępnij

Zsa Zsa

Suczka o imieniu Zsa Zsa została okrzyknięta Najbrzydszym Psem Świata. Ona nie wyglądała jednak jak typowy buldog angielski. Niestety odeszła w 2018 roku mając 9 lat.

Zobacz także: Nie żyje najbrzydszy pies świata. Odszedł w wieku 9 lat

Zsa Zsa
UdostępnijŹródło: gettyimages.com

Buldog angielski szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka buldoga angielskiego? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Gdzie kupić buldoga angielskiego?

Jeśli chcesz zakupić buldoga angielskiego, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Buldog angielski szczeniak
Udostępnij

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Ile kosztuje buldog angielski?

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2500 zł do 5000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!