Kategorie PsyRasy psów

Rasy psów, które bardzo źle radzą sobie z upałami

Mimo że dopiero zaczął się czerwiec, w całym kraju doskwierają nam bardzo wysokie temperatury. W tym czasie psom jest znacznie trudniej niż nam. One nie pocą się przez ciało – chłodzą się jedynie poprzez dyszenie. Każdy czworonóg może się przegrzać oraz dostać udaru cieplnego, jednak istnieją rasy psów, które znacznie gorzej radzą sobie z upałami. Oto one.

Rasy psów, które bardzo źle radzą sobie z upałami:

#1 Buldog angielski

Buldog angielski

Psy ze spłaszczonymi pyskami są bardziej narażone na udar cieplny, ponieważ mają zwężona nozdrza oraz drogi oddechowe. Te czworonogi często miewają problemy z oddychaniem, a w czasie upałów czynność ta jest jeszcze bardziej utrudniona.

#2 Buldog francuski

Buldog francuski

Podobnie jak poprzednik, buldog francuski ma spłaszczony pyszczek, co sprawia mu większe kłopoty z oddychaniem. Buldogom francuskim jest bardzo ciężko w czasie wysokich temperatur.

#3 Mops

Mops

Kolejna rasa ze spłaszczonym pyszczkiem. Dodatkowo mops jest podatny na otyłość, co utrudnia mu oddychanie oraz chłodzenie się. Mopsy o czarnym umaszczeniu są szczególnie podatne na udar cieplny. Nie pozwól im za dużo biegać w upalne dni!

#4 Chow Chow

Chow Chow

Psy tej rasy mają bardzo grubą sierść, która bez odpowiedniego wyszczotkowania może spowodować przegrzanie. Niektórzy właściciele psów Chow Chow golą je na lato, ale to nie jest dobry pomysł – brak sierści pozwala słońcu bezpośrednio docierać do skóry czworonoga. Pamiętaj, aby regularnie szczotkować przedstawiciela tej rasy!

#5 Alaskan malamute

Alaskan malamute

Te psy zostały wyhodowane do ciągnięcia sań w Arktyce. Do spełnienia tego zadania potrzebowały gęstej sierści, która w czasie zimy utrzymywała je w cieple. Z tego względu przedstawiciele rasy nie najlepiej radzą sobie w czasie upałów. Aby nieco ułatwić sprawę, pamiętaj o regularnym szczotkowaniu sierści psa.

#6 Bokser

Bokser

Boksery mają bardzo dużo energii, dlatego trzeba bardzo uważać na nie w czasie upałów. Te psy mają spłaszczone pyszczki, a to utrudnia im oddychanie. Nie pozwalaj przebywać bokserowi na dworze podczas najgorętszej pory dnia, a w czasie zabawy zmuszaj go do przerw.

#7 Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Krótkie pyszczki tych psów utrudniają oddychanie.  Cavalier King Charles Spaniel jest kolejną rasą podatną na otyłość. Kontroluj wagę tego psa i nie pozwalaj mu biegać w upale.

#8 Pomeranian

Pomeranian, szpic miniaturowy

Te psy mają grubą sierść i krótką kufę, co może ułatwić przegrzanie w czasie upału. Upewnij się, że gruby podszerstek twojego szpica miniaturowego jest regularnie szczotkowany. Nie wybieraj się na długie spacery podczas najgorętszej pory dnia.

Jak zadbać o psa w czasie upału:

  • nie strzyż jego sierści na krótko
  • nie zostawiaj psa w samochodzie nawet na 5 minut
  • unikaj zabaw podczas upałów
  • nie spaceruj z psem po rozgrzanym asfalcie – może to doprowadzić do bolesnego poparzenia łapek
  • unikaj zabaw w czasie upałów
  • zapewnij psu chłodne miejsce do wypoczynku oraz stały dostęp do świeżej wody