Kategorie PsyRasy psów

Mops od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Mops to mały pies towarzyszący pochodzący z Chin. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o uroczych mopsach.

Mops
Źródło: wikipedia.org

Mops – historia

Istnieją różne wyjaśnienia pochodzenia mopsów. Najprawdopodobniej jednak psy te przybyły szlakiem jedwabnym z Chin. W obrębie Dworu Chińskiego rasa mogła być tworzona nawet przez 1000 lat – tak twierdzą archeolodzy oraz historycy. Z prawie każdej dynastii w starożytnych grobowcach odkrywano szkielety przedstawicieli tej rasy.

Do XIX wieku mopsy posiadać mogli jedynie członkowie dworu cesarskiego Chin, a za hodowlę poza jego murami groziła kara śmierci. Z tego względu psy te pozostawały bardzo tajemnicze.

Na zmianę tej sytuacji miały wpływ wojny opiumowe oraz brytyjsko-chińskie kontakty handlowe, dzięki którym mopsy dotarły do Wielkiej Brytanii. Stały się one tam bardzo popularne i posiadała je również sama królowa.

Mopsy
Źródło: commons.wikimedia.org

Wygląd

Przedstawiciel rasy osiąga wagę do 8 kg oraz wysokość w kłębie do 36 cm. Jego budowa jest zwarta i krępa, a pyszczek spłaszczony. Mopsy posiadają krótką sierść, a najbardziej popularnym umaszczeniem jest piaskowe wraz z czarną maską. Psy te mogą występować także w umaszczeniu czarnym, srebrzystym oraz płowym.

Mopsy
Źródło: flickr.com

Mops – cechy charakteru

Psy te są towarzyskie i kontaktowe. Bardzo źle znoszą samotność, a z tego względu nie powinno się zostawiać ich na zbyt długo samych. Mops jest psem pogodnym oraz pełnym życia – lubi zabawy i zainteresowanie.

Szczególnymi względami obdarza jednego, wybranego przez siebie członka rodziny i będzie towarzyszyć mu na każdym kroku. Psy te są cierpliwe oraz łagodne – dobrze dogadują się z dziećmi oraz innymi zwierzakami.

Mopsy
Źródło: pixabay.com

Na co chorują mopsy?

Ze względu na spłaszczony pyszczek rasa ta jest dość chorowita. Z powodu specyficznej budowy kufy mogą mieć problemy z oddychaniem oraz z gałkami ocznymi, które za bardzo wystają z czaszki. Ze względu na problemy oddechowe mopsów, wiele lini lotniczych nie zezwala tym psom na podróżowanie samolotem.

Psy te są również podatne na choroby serca, urazy kręgosłupa oraz przepuklinę pachwinową.

Według Orthopedic Foundation for Animals, aż 68,7% mopsów dotyka dysplazja stawu biodrowego. Jest to druga w kolejności rasa, której najczęściej dokucza to przykre schorzenie.

Mopsy źle znoszą wysokie temperatury, dlatego w czasie upałów nie powinny przebywać na słońcu. Należy pamiętać o stałym dostępie do świeżej wody.

Mopsy
Źródło: pixabay.com

Mops – pielęgnacja

Aby zapobiec częstemu wystąpieniu grzybicy, mopsowi należy regularnie oczyszczać fafle. Nie zapominaj również o przemywaniu oczu oraz uszu.

Mopsa należy czesać kilka razy w tygodniu oraz kąpać w miarę potrzeby.

Mopsy są podatne na wystąpienie kamienie nazębnego dlatego ważne jest regularne mycie zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Mops szczeniak
Źródło: publicdomainpictures.net

Mops szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka mopsa? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Gdzie kupić mopsa?

Jeśli chcesz zakupić bernardyna, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Mops szczeniaki
Źródło: oc2o.com

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Ile kosztuje mops?

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną z rzędu 500 zł, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!