Rottweiler od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rottweiler to popularna rasa obronna. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o rottweilerach.

Rottweiler – historia:

Dawniej rasa ta była wykorzystywana do pilnowania obozów rzymskich w Germanii, która została podbita przez Rzymian. W średniowieczu rottweilery były używane do pędzenia bydła, ochrony gospodarstwa oraz ciągnięcia wózków z towarem.

Przez cały ten czas wygląd przedstawicieli rasy ewoluował – rottweilery zacznie przybrały na masie, dzięki czemu można było wykorzystywać je do cięższych prac.

W 1907 roku powstał pierwszy Klub Hodowców Rottweilera, a trzy miesiące później Klub Rottweilera. W 1921 roku stowarzyszenia te połączyły się, dzięki czemu powstał Ogólnoniemiecki Klub Rottweilera.

Rottweiler
UdostępnijŹródło: wikipedia.org

Rottweiler – wygląd:

Przedstawiciele rasy mogą osiągać wagę od 35 do 60 kg, przy czym samice są mniejsze. Wysokość w kłębie wynosi maksymalne 68 cm.

Rottweiler ma silną i wytrzymałą budowę ciała. Jego głowa jest masywna, a oczy mają kolor ciemnobrązowy. Czarny nos jest duży i szeroki. Uszy szeroko rozstawione i wysoko osadzone. Hodowcy często obcinają rottweilerom ogony, mimo że w wielu krajach jest to prawnie zakazane.

Rottweiler posiada twarde oraz średniej długości włosy okrywowe, a także podszerstek. Umaszczenie jest czarne, podpalane nad oczami, na policzkach, pod szyją, na spodniej stronie klatki piersiowej, na kończynach oraz pod nasadą ogona.

Rottweiler
Udostępnij

Rottweiler – cechy charakteru:

Rottweiler to pewny siebie pies, który wymaga odpowiedzialnego i konsekwentnego opiekuna. Ma skłonność do dominacji, a w rękach osoby brutalnej może stać się nieprzewidywalny. Przedstawiciele rasy są niezwykle lojalni wobec członków rodziny, za to wobec obcych wykazują się nieufnością. Dzięki temu rottweiler jest doskonałym psem obronnym, a także policyjnym.

Te czworonogi wymagają sporo codziennego ruchu, spacerów oraz regularnych treningów i szkoleń. Nie są polecane dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z psami.

Rottweiler
Udostępnij

Na co chorują rottweilery?

Przeciętna długość życia tych psów wynosi od 11 do 13 lat. Ze względu na swój rozmiar rottweilery są podatne na dysplazję stawu łokciowo-biodrowego.

Ich budowa wpływa również na zwiększenie ryzyka wystąpienia skrętu żołądka – z tego powodu rottweiler nigdy nie powinien być karmiony tuż przed aktywnością fizyczną.

Przedstawiciele rasy są także podatni no nowotwory oraz alergie.

Rottweiler
Udostępnij

Rottweiler – pielęgnacja

Krótką sierść boksera należy szczotkować jedynie raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu). W okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość zabiegu.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu uszu, oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu czworonóg samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek rottweilera oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Rottweiler szczeniakUdostępnij

Rottweiler szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka rottweilera? Pamiętaj, że w Polsce należy uzyskać zgodę urzędu maista lub gminy na posiadanie tego psa. Jeśli już ją posiadasz, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Gdzie kupić rottweilera?

Jeśli chcesz zakupić rottweilera, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Rottweiler szczeniak
Udostępnij

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Szczeniak rottweilera z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Ile kosztuje rottweiler?

Rottweiler z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!