×

Rottweiler od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rottweiler to popularna rasa obronna. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o rottweilerach.

Pies rottweiler historia

Dawniej rasa ta była wykorzystywana do pilnowania obozów rzymskich w Germanii, która została podbita przez Rzymian. W średniowieczu rottweilery były używane do pędzenia bydła, ochrony gospodarstwa oraz ciągnięcia wózków z towarem.

Przez cały ten czas wygląd przedstawicieli rasy ewoluował – rottweilery zacznie przybrały na masie, dzięki czemu można było wykorzystywać je do cięższych prac.

W 1907 roku powstał pierwszy Klub Hodowców Rottweilera, a trzy miesiące później Klub Rottweilera. W 1921 roku stowarzyszenia te połączyły się, dzięki czemu powstał Ogólnoniemiecki Klub Rottweilera.

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Rottweiler wygląd

Rottweiler ma silną i wytrzymałą budowę ciała. Jego głowa jest masywna, a oczy mają kolor ciemnobrązowy. Czarny nos jest duży i szeroki. Uszy szeroko rozstawione i wysoko osadzone. Hodowcy często obcinają rottweilerom ogony, mimo że w wielu krajach jest to prawnie zakazane.

Rottweiler posiada twarde oraz średniej długości włosy okrywowe, a także podszerstek. Umaszczenie jest czarne, podpalane nad oczami, na policzkach, pod szyją, na spodniej stronie klatki piersiowej, na kończynach oraz pod nasadą ogona.

Rottweiler waga i wzrost

Przedstawiciele rasy mogą osiągać wagę od 35 do 60 kg, przy czym samice są mniejsze. Wysokość w kłębie wynosi maksymalne 68 cm.

Rottweiler

Rottweiler charakter

Rottweiler to pewny siebie pies, który wymaga odpowiedzialnego i konsekwentnego opiekuna. Ma skłonność do dominacji, a w rękach osoby brutalnej może stać się nieprzewidywalny. Przedstawiciele rasy są niezwykle lojalni wobec członków rodziny, za to wobec obcych wykazują się nieufnością. Dzięki temu rottweiler jest doskonałym psem obronnym, a także policyjnym.

Te czworonogi wymagają sporo codziennego ruchu, spacerów oraz regularnych treningów i szkoleń. Nie są polecane dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z psami.

Rottweiler

Rottweiler choroby

Ze względu na swój rozmiar rottweilery są podatne na dysplazję stawu łokciowo-biodrowego.

Ich budowa wpływa również na zwiększenie ryzyka wystąpienia skrętu żołądka – z tego powodu rottweiler nigdy nie powinien być karmiony tuż przed aktywnością fizyczną.

Przedstawiciele rasy są także podatni no nowotwory oraz alergie.

Ile żyją rottweilery?

Przeciętna długość życia tych psów wynosi od 8 do 10 lat.

Rottweiler

Rottweiler pielęgnacja

Krótką sierść boksera należy szczotkować jedynie raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu). W okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość zabiegu.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu uszu, oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu czworonóg samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek rottweilera oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Rottweiler szczeniak

Rottweiler szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka rottweilera? Pamiętaj, że w Polsce należy uzyskać zgodę urzędu maista lub gminy na posiadanie tego psa. Jeśli już ją posiadasz, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Rottweiler hodowla

Jeśli chcesz zakupić rottweilera, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Rottweiler szczeniak

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Szczeniak rottweilera z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Rottweiler cena

Ile kosztuje rottweiler? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

 

 

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować