Pies z fioletowym językiem
Kategorie PsyRasy psów

Chow chow od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Chow chow opis rasy. Są to psy pochodzące z Mongolii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Chow chow
Źródło: commons.wikimedia.org

Historia

W czasach starożytnych psy te uznawano za stróża przed złymi duchami. Rasa pochodzi z Mongolii i jest znana od ponad 2 tysięcy lat. Pierwszy raz została jednak opisana przez American Kennel Club w 1903 roku.

Dawniej psy tej rasy wykorzystywano do polowań na wilki, a także jako środek transportu w górach Tybetu. Idealnie sprawdzały się w tych rolach ze względu na swoją zawziętość, siłę, wytrzymałość oraz odporność.

Pies chow chow

Chow chow wygląd

Swoim wyglądem przypomina lwa. Jest to pies średniej wielkości o gęstej i puszystej sierści. Może ona występować w kolorze rudym, białym, czarnym, kremowym, niebieskim oraz cynamonowym.

Chow chow panda

Powstał w Chinach, a wiele osób myśli, że jest to osobna rasa. W rzeczywistości na pomysł przemieniania psów tej rasy w pandy wpadł właściciel chińskiego salonu fryzjerskiego dla psów.

„Mieszkańcy Chin uwielbiają pandy. Z tego względu zacząłem przerabiać chow chowy na te zwierzaki. Opanowałem technikę do perfekcji, dzięki czemu rozprzestrzeniła się po całym kraju. Do zabiegu nie używam środków chemicznych. Taki wizerunek zwierzęcia utrzymuje się do 6 tygodni” – przyznał Hsin Ch’en.

Chow chow panda

Chow chow biały

Chow chow biały
Źródło: pinterest.com

Chow chow czarny

Chow chow czarny

Chow chow niebieski

Chow chow niebieski
Źródło: pinterest.com

Chow chow waga

Samce osiągają wagę do 32 kg, a samice do 27 kg. Wysokość w kłębie to maksymalnie 56 cm przy czym psy są nieco wyższe niż suczki.

Chow chow język

Jest to pies z fioletowym językiem – ta cecha z pewnością wyróżnia  go wśród innych ras. Oprócz języka kolor fioletowy mają również dziąsła oraz podniebienie.

Chow chow język
Źródło: akc.org

Chow chow charakter

Jest to spokojny i bardzo lojalny wobec opiekuna pies. Szczególnie przywiązuje się do jednej osoby w domu.

Te czworonogi bywają niezależne i uparte przez co ich szkolenie może nie być łatwe. Pies chow chow ma silny charakter, a wobec obcych jest nieufny. Dobrze nadaje się na stróża. Przedstawiciel tej rasy wymaga cierpliwego i konsekwentnego opiekuna.

Chow chow od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Chow chow choroby

Te psy dość często cierpią na uczulenia, egzemy oraz problemy skórne. Ich stawy są słabe, co często daje się we znaki w starszym wieku.

Niektórzy przedstawiciele rasy rodzą się podwiniętymi powiekami, a to wymaga interwencji chirurgicznej.

Pies z fioletowym językiem
Źródło: hanniko.com

Chow chow pielęgnacja

Pies tej rasy wymaga regularnego i starannego szczotkowania. Kąpać wystarczy go jedynie raz na jakiś czas.

Oprócz tego nie zapominaj o przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Chow chow

Chow chow opinie

Z pewnością nie jest to pies dla każdego. Ten czworonóg potrzebuje opiekuna, który uszanuje jego niezależny charakter, ale równocześnie będzie dla niego przewodnikiem. Pies chow chow jest bardzo uparty, a nieodpowiednio prowadzony ma skłonności do agresji. Pod skrzydłami odpowiedniego opiekuna jest to jednak lojalny, wierny i silnie przywiązany towarzysz. Nie wymaga dużo ruchu.

Chow chow szczeniak

Chow chow szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Chow chow szczeniaki

Chow chow hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Pies z fioletowym językiem

Chow chow cena

Ile kosztuje chow chow? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 5000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!