×

Basset hound od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Basset hound to rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Basset pies historia

Cechy basseta sugerują, że może być on spokrewniony z psem rasy bloodhound. Być może mutacja w tej rasie wywołała karłowatość.

Pod koniec XIX wieku bassety pomagały myśliwym w polowaniach. Dzięki swojemu wzrostowi szczególnie dobrze radził sobie w gęstym i niedostępnym podszyciu leśnym.

Psy basset

Pies basset wygląd

Jest to niski pies o długim tułowiu, krótkich łapkach i bardzo długich uszach. Jego oczy są ciemne i widać na nich czerwień dolnej powieki. Sierść basseta jest krótka i gładka. Występuje w łaciatym umaszczeniu.

Basset waga i wzrost

Psy tej rasy osiągają wagę od 18 do 33 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 33-38 cm. Samce są nieco masywniejsze i wyższe niż suczki.

Pies basset

Basset charakter

Jest to przyjazny pies skłonny do flegmatycznych zachowań. Silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i potrzebuje mieć z nimi bliski kontakt. Nie przepada za samotnością. Dobrze dogaduje się zarówno z dziećmi jak i innymi psami.

Należy pamiętać, że pies tej rasy ma instynkt myśliwski, przez co może mieć skłonności do ucieczek. Mimo krótkich łapek potrafi szybko się poruszać. Na polowaniach odznacza się poświęceniem i wytrwałością. Potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu.

Bassety są dość hałaśliwymi psami. Posiadają głęboki i przeciągły głos.

Basset

Basset choroby

Te psy mają skłonności do zapalenia spojówek, chorób dysków międzykręgowych oraz ektropium. Są średnio zagrożone skrętem żołądka, ale mimo to lepiej nie karmić bassetów tuż przed aktywnością fizyczną. Psów tej rasy nie wolno przekarmiać, ponieważ mają skłonności do otyłości.

Szczeniaki i młode psy basseta podczas chodzenia mogą ranić swoje długie uszy – z tego względu należy je odpowiednio zabezpieczyć.

Długość życia wynosi 10-12 lat.

Basset

Basset pielęgnacja

Psa tej rasy wystarczy szczotkować raz na jakiś czas. Najlepiej jest to robić specjalną gumową rękawicą.

Zobacz także: Oryginalna rękawica do wyczesywania sierści rekomendowana przez weterynarzy

Sierść basseta wydziela intensywny zapach, w związku z czym pies tej rasy musi być częściej kąpany.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Basset hound

Basset opinie

To psy, które wymagają wyrozumiałości i cierpliwości ze strony opiekuna. Są uparte, niezależne i miewają kłopoty z posłuszeństwem. Posiadają jednak również masę zalet – są cierpliwe oraz łagodne zarówno w stosunku do dzieci jak i innych psów. Silnie przywiązują się do opiekunów, dzięki czemu stają się wspaniałymi towarzyszami. Ich pielęgnacja nie jest trudna.

Basset szczeniak

Basset szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Basset szczeniak

Basset hound hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Bassety do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Basset pies

Basset cena

Ile kosztuje basset? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 3000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować