×

Owczarek niemiecki – wszystko, co powinieneś wiedzieć o rasie

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras psów w Polsce. To niezwykle inteligentne psy, które zyskały uznanie wśród ludzi na całym świecie. Przed przygarnięciem owczarka do domu warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. W tym miejscu znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat rasy.

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.com

Owczarek niemiecki wygląd

Wszystkie owczarki niemieckie posiadają czarny nos. Przedstawiciele rasy mają mocną budowę ciała oraz umięśnione łapy.

Ze względu na rodzaj sierści rasę można podzielić na dwa typy:

  • owczarek niemiecki długowłosy
  • owczarek niemiecki krótkowłosy

Owczarek niemiecki umaszczenie

Typowe umaszczenie owczarka niemieckiego jest w kolorze czarnym z licznymi podpalaniami w kolorze rudym, brązowym czy też szarym.

Owczarek niemiecki waga i wzrost

Samce osiągają wysokość w kłębie do 65 cm oraz wagę do 40 kg. Wysokość w kłębie samic to maksymalnie 60 cm, natomiast waga do 32 kg.

Źródło: hund.ch

Źródło: hund.ch

Owczarek niemiecki charakter

Pies tej rasy cechuje się inteligencją, lojalnością, wiernością, odwagą, posłuszeństwem i wytrzymałością. Te psy bardzo szybko się uczą i chętnie podejmują nowych wyzwań. Owczarki niemieckie silnie przywiązują się do swoich opiekunów i są wobec nich niezwykle lojalne. Mają duże skłonności do obrony zarówno terytorium jak i członków swojej rodziny.

Dzięki cechom charakteru przedstawiciele rasy są często wykorzystywani do pracy w policji czy też wojsku.

Źródło: defense.gov

Źródło: defense.gov

Potrzeby

Owczarek niemiecki potrzebuje socjalizacji, a także odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego oraz psychicznego. Każdego dnia baw się z nim, trenuj oraz ucz dobrych nawyków. Dzięki temu pies stanie się wspaniałym towarzyszem również dla rodzin z dziećmi. U niestymulowanego owczarka mogą rozwinąć się złe zachowania. Pamiętaj, że te psy nienawidzą się lenić – one są prawdziwymi pracoholikami.

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Owczarek niemiecki zdrowie

Owczarek niemiecki ma szczególnie wrażliwy przewód pokarmowy. Tym psom często doskwierają problemy trawienne, a także alergie, dlatego bardzo ważne jest, aby podawać im jedynie dobrej jakości pożywienie.

Przedstawiciele rasy mogą mieć również problemy ze stawami – w tym miejscu również ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz suplementacja. Jeśli podajesz owczarkowi gotowe karmy, zwróć uwagę, aby w ich składzie znajdowała się glukozamina, ponieważ ma ona korzystny wpływ na zdrowie stawów psa.

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Pielęgnacja

Aby utrzymać sierść owczarka w dobrej kondycji, należy ją regularnie szczotkować. W jaki sposób zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego? Możesz szczotkować psu zęby przy użyciu specjalnej pasty lub podawać mu naturalne gryzaki takie jak np. poroże jelenia. Nie zapominaj też o higienie uszu oraz oczu – te części ciała raz na jakiś czas wymagają czyszczenia. Warto wspomnieć także o łapkach, ponieważ one również wymagają pielęgnacji. Obejmuje ona przede wszystkim przycinanie pazurów do odpowiedniej długości.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Źródło: pxhere.com

Źródło: pxhere.com

Owczarek niemiecki szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka owczarka niemieckiego? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli.  Szczeniak owczarka niemieckiego może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Źródło: pxhere.com

Źródło: pxhere.com

Owczarek niemiecki hodowla

Jeśli chcesz zakupić owczarka niemieckiego, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy. Zanim zdecydujesz się zakupić szczeniaka, upewnij się, że hodowla jest rzeczywiście zarejestrowana w ZKWP lub FCI.

Owczarek niemiecki cena

Ile kosztuje pies owczarek niemiecki? Pies tej rasy z rodowodem podchodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2500 do 5000 zł. Cena może zależeć od predyspozycji wystawowych.

Bądź ostrożny i uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 600 zł. Szczeniak owczarka niemieckiego z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane.

Jeśli nie stać cię na szczeniaka z zarejestrowanej hodowli, możesz wybrać się do schroniska lub skontaktować się z fundacjami na rzecz zwierząt. W takich miejscach często do adopcji dostępne są starsze owczarki niemieckie, które również czekają na miłość człowieka.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

 

 

Może Cię zainteresować