Kategorie PsyRasy psów

Mastif tybetański od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Mastif tybetański to duża rasa psa pochodząca z Tybetu. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Mastif tybetański
Źródło: now.tufts.edu

Historia

Rasa pochodzi z Tybetu. Psy te trafiły do Europy dopiero w połowie XIX wieku, gdzie ich pierwsze hodowle prowadzili Brytyjczycy. Mastify tybetańskie dały początek większości europejskich mastifów.

Mastif tybetański
Źródło: fetchpetcare.com

Wygląd

Pies mastif tybetański jest duży i masywny. Posiada mocne kończyny, długi ogon, brązowe oczy oraz uszy w kształcie serca. Ma długą i gęstą sierść w umaszczeniu od intensywnie czarnego po podpalane, brązowe oraz czerwone czyli intensywne rude.

Mastif tybetański czerwony

Czerwony mastif tybetański jest szczególnie pożądany. Pies ten charakteryzuje się gęstą sierścią w intensywnie rudym kolorze. Czerwone mastify tybetańskie mogą być sprzedawane za zawrotne kwoty! Uważa się, że pewien chiński milioner zakupił czerwonego szczeniaka mastifa tybetańskiego za cenę około 5 mln zł!

Mastif tybetański czerwony
Źródło: puppytoob.com

Mastif tybetański waga i wzrost

Samce ociągają wagę od 45-75 kg, a samice od 34-55 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 66-76 cm dla psów oraz 61-71 cm dla suczek.

Mastif tybetański charakter

Jest to żywy pies, który lubi zabawy. Cechuje się czujnością oraz odwagą, ale do obcych może podchodzić z nieufnością. Ma spore skłonności do obrony własnego terytorium. Silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i jest w stosunku do nich wierny i lojalny.

Może mieć jednak skłonności do dominacji. Z tego względu rasa nie są polecana dla początkujących. Tybetański mastif potrzebuje konsekwentnego i cierpliwego właściciela, który będzie akceptować jego charakter. Odpowiednio prowadzony jest spokojny i łagodny.

Tybetański mastif
Źródło: petguide.com

Zdrowie

Mastify tybetańskie są zdrowymi i odpornymi psami. Jak większość dużych ras te psy mogą być jednak narażone na dysplazję stawów. Długość życia wynosi 12-15 lat.

Czerwony mastif tybetański
Źródło: chinasmack.com

Pielęgnacja

Psa tej rasy należy regularnie szczotkować, a zwłaszcza w czasie linienia. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Mastif tybetański szczeniak
Źródło: highedgetibetanmastiffs.com

Mastif tybetański szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Szczeniaki tej rasy są naprawdę urocze, ale pamiętaj, że wkrótce wyrastają na sporych rozmiarów psy.

Mastif tybetański szczeniak
Źródło: dogs.fandom.com

Mastif tybetański hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Mastif tybetański do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Pies mastif tybetański
Źródło: puppytoob.com

Mastif tybetański cena

Ile kosztuje mastif tybetański? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 3000 zł do 6000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!