×

Wilczarz irlandzki od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Wilczarz irlandzki jest bardzo dużą rasą pochodzącą z Irlandii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki historia

Pierwszy wzorzec razy został opracowany w 1886 roku, natomiast Kennel Club oficjalnie uznał rasę w 1925 roku.

Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki wygląd

Jest to bardzo duży pies o smukłej i bardzo muskularnej budowie. Posiada wąską oraz długa kufę, jego oczy są ciemne, a uszy małe. Sierść jest szorstka oraz sztywna. Może występować w umaszczeniu szarym, stalowoszarym, czarnym, cętkowanym, czerwonym, białym oraz pszenicznym.

Wilczarz irlandzki czarny:

Źródło: cornovi-iw.co.uk

Źródło: cornovi-iw.co.uk

Wilczarz irlandzki waga

Samce osiągają wagę minimum 54,5 kg, a samice minimum 40,5 kg. Wysokość w kłębie natomiast to minimum 79 cm dla psów oraz minimum 71 cm dla suczek.

Co ciekawe, okres wzrostu u tej rasy zakańcza się dopiero po osiągnięciu 3 roku życia.

Wilczarz irlandzki w bloku

Wiele osób zastanawia się, czy tak duży pies może mieszkać w bloku. Pamiętaj, że dla psa nie ma znaczenia wielkość ani sposób urządzenia twojego mieszkania. Czworonóg nie będzie biegał za patykiem ani w 200-metrowym domu ani w 20-metrowym mieszkaniu.

To, czy zwierzak będzie się z Tobą męczył, zależy jedynie od Ciebie. Mieszkanie w bloku nie stanowi przeszkody w posiadaniu dużego psa. Mieszkanie to dla czworonoga po prostu duża buda. oraz miejsce, w którym może odpocząć po spacerze lub innej aktywności.

Wiele ludzi uważa, że pies który mieszka w dużym domu z ogrodem, nie musi wychodzić na spacery. To nie prawda. W rzeczywistości spacer to nie tylko załatwianie potrzeb fizjologicznych, ale również zaspakajanie potrzeb psychicznych. Każdy czworonóg potrzebuje nowych bodźców, węszenia, zabawy oraz spotykania innych przedstawicieli swojego gatunku.

Wilczarz irlandzki charakter

Nie daj się zwieść ogromnym rozmiarom tych psów – w rzeczywistości to łagodne giganty o spokojnym usposobieniu. Nie mają tendencji do agresji. Dobrze dogadują się z dziećmi oraz innymi zwierzętami. Są w stosunku do nich bardzo cierpliwe.

Wilczarze irlandzkie są bardzo lojalne wobec swoich opiekunów. Silnie się do nich przywiązują i potrzebują mieć z nimi bliski kontakt.

Psy tej rasy wymagają codziennej dawki ruchu.

Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki choroby

Rasa przejawia średnie ryzyko do wystąpienia zagrażającego życiu skrętu żołądka. Z tego względu wilczarzy irlandzkich nigdy nie wolno karmić tuż przed aktywnością fizyczną.

Oprócz tego psy te mają skłonności do kardiomiopatii rozstrzeniowej, nowotworu tkanki kostnej, postępującego zaniku siatkówki oraz dysplazji stawów biodrowych.

Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki pielęgnacja

Wilczarza irlandzkiego wystarczy czesać jedynie raz na jakiś czas. Należy go również trymować za pomocą trymera.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki opinie

Według właścicieli wilczarzy irlandzkich, te psy są łagodnymi gigantami, które nie skrzywdzą nawet muchy. To bardzo wierni i lojalni towarzysze, z którymi można świetnie się bawić. Psy te potrzebują codziennej dawki ruchu, a w domu należy na nie uważać, ponieważ swoim ogonem mogą strącać różne przedmioty z mebli oraz stołu.

Wilczarz irlandzki szczeniak

Wilczarz irlandzki szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Źródło: irishcentral.com

Źródło: irishcentral.com

Wilczarz irlandzki hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Wilczarz irlandzki adopcja

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Wilczarz irlandzki biały

Wilczarz irlandzki cena

Ile kosztuje wilczarz irlandzki? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 3000 zł do 7000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować