×

Co jedzą gołębie – czym tak naprawdę żywią się te ptaki?

Zastanawiałeś się kiedyś, co jedzą gołębie? Te ptaki są każdemu znane – w końcu zamieszkują każdy kontynent z wyjątkiem Antarktydy. Mimo ogromnej popularności gołębi, nie każdy wie, czym tak naprawdę się odżywiają. Czas dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Co jedzą gołębie? Czy gołębie mogą jeść chleb? Przewiń poniżej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Co jedzą dzikie gołębie?

Większość tych ptaków żyje na wolności, a w takich warunkach same zdobywają sobie pożywienie. Dzikie gołębie jedzą nasiona, które znajdują w ziemi. Piją również wodę.

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Co jedzą miejskie gołębie?

Wiele gołębi żyje w centrach miast – w naszym kraju ich ilość szacowana jest na około 100-250 tysięcy par. W takich warunkach ptaki te żywią się nasionami oraz odpadkami. Zjadają również to, co uzyskają od ludzi. Dziennie piją około 30 ml wody.

Zobacz także: Ptaki polskie – 10 najpiękniejszych ptaków w Polsce

Źródło: pxhere.com

Źródło: pxhere.com

Czy gołębie mogą jeść chleb?

Wielu ludzi dokarmia gołębie chlebem. Zastanawiałeś się kiedyś, czy gołębie mogą jeść chleb?

Prawdę mówiąc to jest ogromny błąd. Ptaki nie powinny jeść chlebajest on bardzo szkodliwy dla ich układu pokarmowego. Zawarty w nim kwas chlebowy niszczy żołądek ptaka w czasie rozkładania. Co więcej, może to doprowadzić do zespołu chorobowego anielskiego skrzydła, który powoduje niewłaściwe ułożenie lotek. U dorosłych ptaków jest to nieuleczalne.

Dokarmianie ptaków chlebem przynosi więcej szkód niż pożytku – może doprowadzić nawet do śmierci tych zwierząt.

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Ornitolodzy przestrzegają przed dokarmianiem ptaków

Według ornitologów nie ma żadnej potrzeby dokarmiania dzikich zwierząt. Gołębie same potrafią znajdywać sobie pokarm.

Dokarmianie w karmniku może przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób wśród ptaków. W odchodach gołębi znajdują się bowiem pasożyty, które mogą być niebezpieczne również dla ludzi. Jeśli już zdecydujesz się na karmnik, co dwa tygodnie musisz sparzyć go wrzątkiem.

Dokarmianie sprawia również, że gołębie nie chcą opuszczać swoich siedlisk i zamieszkują w miastach. Pamiętajmy jednak, że centra miast nie są naturalnym środowiskiem tych ptaków!

Źródło: geograph.ie

Źródło: geograph.ie

Co jedzą gołębie w zimie?

W czasie zimy gołębie jedzą ziarna zbóż oraz nasiona. Nawet podczas najzimniejszej pory roku te ptaki same potrafią znajdywać sobie pokarm – nie ma potrzeby ich dokarmiać. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, ty wybieraj ziarna. Pod żadnym pozorem nie dawaj im chleba – ten produkt jest dla ptaków bardzo niebezpieczny. Może doprowadzić do groźnych chorób, a nawet śmierci!

Źródło: pxhere.com

Źródło: pxhere.com

Zobacz także: Co jedzą bociany?

Zobacz także: Co jedzą jeże?

Zobacz także: Co jedzą jaszczurki?

Zobacz także: Co jedzą ślimaki?

Zobacz także: Co jedzą chomiki?

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować