×

Co jedzą ślimaki?

Co jedzą ślimaki – z czego tak naprawdę składa się menu tych zwierząt? Przewiń poniżej, aby dowiedzieć się, co spożywają poszczególne gatunki ślimaków. Wiedziałeś o tym wcześniej?

Reklama
Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Ślimaki odżywianie

Wśród wszystkich ślimaków można wyróżnić gatunki roślinożerne, glonożerne, drapieżne oraz pasożytnicze.

Zobacz także: Ogromne ślimaki wielkości ludzkiej głowy. Istnieją naprawdę i zyskują coraz więcej fanów

Reklama
Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Co jedzą ślimaki winniczki

Ślimak winniczek to największy ślimak lądowy w Polsce – przeciętnie jego muszla ma średnicę około 5 cm. Zamieszkuje wilgotne obszary, ogrody, parki oraz lasy. W naszym kraju objęty jest częściową ochroną, a we Francji uważa się go za przysmak.

Ślimak winniczek je świeże liście przez co uważa się go za szkodnika ogrodów.

Reklama
Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Co jedzą ślimaki helenki

Ślimak helenka (Clea Helena) to gatunek słodkowodny zamieszkujący potoki, strumienie, rzeki, a także stawy i jeziora. Często hoduje się je także w akwariach.

Ślimak helenka jest mięsożerny – poluje na krewetki, inne ślimaki, a nawet ryby. W warunkach domowych ślimaka helenkę można karmić żywymi lub mrożonymi owadami wodnymi, krewetkami, bezkręgowcami oraz pożywieniem dla ryb dennych.

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Co jedzą ślimaki wodne

Wodne gatunki ślimaków żywią się głównie drobnymi glonami, liśćmi wodnych roślin naczyniowych, a także rozkładającymi się szczątkami roślinnymi.

Reklama

Niektóre gatunki ślimaków wodnych są drapieżne i polują na żywe zwierzęta takie jak ślimaki czy też jamochłony. Inne zadowalają się padliną mięczaków, ryb i skorupiaków.

Najwięcej ślimaków drapieżnych żyje w morzu.

Co jedzą ślimaki lądowe

Ślimaki lądowe mogą być roślinożerne oraz mięsożerne. Roślinożercy żywią się roślinami, a mięsożercy polują na inne ślimaki, dżdżownice oraz inne bezkręgowce. Istnieją również ślimaki, które jedzą grzyby.

Zobacz także: Rozdeptała ślimaka w ogródku. To, co potem z nim zrobiła, dla niektórych może być niewiarygodne

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Co jedzą ślimaki polne

Ślimaki polne żywią się przede wszystkim różnymi roślinami. Niektóre z nich mogą również polować na inne ślimaki oraz bezkręgowce.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Co jedzą ślimaki bez skorupy

Ślimaki bez skorupy nie są lubiane przez rolników i ogrodników – to właśnie ten typ uważa się za głównego sprawcę strat w uprawach.

Ślimaki bez skorupy bardzo lubią jeśćgustują w pędach młodych roślin, a nawet truskawkach, marchewkach czy też malinach. Wyjadają dziury w korzeniach i liściach. Uszkadzają różnego typu rośliny.

Co jedzą ślimaki ze skorupą

Ślimaki ze skorupą nie powodują większych szkód dla upraw. Mogą żywić się różnego typu roślinnością, a także polować na bezkręgowce oraz inne ślimaki. Niektóre z nich żywią się też grzybami.

Zobacz także: Co jedzą jeże?

Zobacz także: Co jedzą bociany?

Zobacz także: Co jedzą jaszczurki? 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować