Kategorie Ptaki

Co jedzą bociany – co tak naprawdę spożywają te ptaki?

 

Co jedzą bociany – co tak naprawdę spożywają te ptaki? Czy bociany jedzą żaby? Przewiń niżej, aby przekonać się, jak wygląda menu tych zwierząt.

Bocian

Czym żywi się bocian

Bocian jest mięsożercą, który potrafi być dość brutalny. Jego menu jest bardzo szerokie i różnorodne. Dieta tych ptaków może różnić się w zależności od pory roku, regionu oraz dostępności danego pożywienia. Do typowego menu bociana zalicza się:

  • owady
  • dżdżownice
  • gady
  • płazy
  • małe ssaki
  • młode ptaki
  • jaja ptaków
  • ryby
  • mięczaki
Co jedzą bociany, bocian je kreta
Źródło: hbw.com

Co jedzą bociany w Polsce

To ciekawe, ale nasz kraj jest ostoją bociana białego. Szacuje się, że na 160 tysięcy par bocianów na świecie, aż 41 tysięcy zakłada gniazdo w Polsce. Bocian jest bardzo silnie związany z naszą kulturą.

Czym żywią się bociany w Polsce? Zajadają się przede wszystkim owadami, dżdżownicami, ślimakami, gryzoniami, płazami, małymi ssakami, małymi ptakami oraz małymi rybami.

Co jedzą bociany
Źródło: footage.framepool.com

Co jedzą bociany w Afryce

Pod koniec lata bociany odlatują do Afryki, aby spędzić tam zimę. Na miejscu gromadzą zapasy tłuszczu. Żywią się tam owadami, a przede wszystkim szarańczami, dżdżownicami, gadami, płazami, małymi ssakami, wężami, skorupiakami, skorpionami i małymi rybami.

W lutym bociany przygotowują się do drogi powrotnej do Europy. Nie mogłyby spędzić lata w Afryce, gdyż jest tam za gorąco i mogłoby brakować dla nich pożywienia.

Zobacz także: Mieszkańcy wsi uratowali bociany przed zamarznięciem 

Bocian

Co jedzą małe bociany

Małe bociany żywią się tym, co do gniazda przyniosą im rodzice. Wykarmienie potomstwa jest bardzo czasochłonnym zajęciem dla dorosłych bocianów. Trudno to sobie wyobrazić? Możemy to więc zobrazować. Załóżmy, że młody bocian w czasie pobytu w gnieździe otrzymywałby tylko jeden rodzaj pokarmu. Jego pełne odchowanie wymagałoby wtedy dostarczenia około 37 kg dżdżownic. Są to aż dwa pełne wiadra – sporo pracy, aby je zebrać!

Początkowo małe bociany jedzą tylko małe i miękkie ofiary, do których zaliczają się pasikoniki, dżdżownice oraz drobne płazy. Z czasem małe bociany są w stanie połykać coraz większe kęsy.

Oprócz pożywienia rodzice przynoszą również swoim dzieciom wodę – wstrzykują ją otwartym strumieniem do otwartych dziobów.

Zobacz także: Jego ukochana została ranna 22 lata temu. Od tego czasu bocian każdego roku podbija ludzkie serca

Bocianie gniazdo
Źródło: iberia-natur.com

Czy bociany jedzą żaby?

Istnieje przekonanie, że bociany żywią się tylko żabami. To nieprawda. Bociany jedzą żaby, ale raczej rzadko. Większość z nich woli inne typy pożywienia.

„Bociany prawie w ogóle nie jedzą żab. Wolą dżdżownice, pędraki, a nawet małe myszy. To nie koniec ich przysmaków. Te ptaki nie pogardzą też małymi ssakami. One zjadają nawet łasice, gronostaje, małe zajączki oraz krety” – przyznał Michał Targowsk, dyrektor ZOO w Gdańsku.

Zobacz także: Co jedzą jeże – co można im dawać, a czego lepiej unikać?