Kategorie Małe zwierzaki

Co jedzą jaszczurki?

Co jedzą jaszczurki – z czego tak naprawdę składa się menu tych zwierząt? Przewiń poniżej, aby dowiedzieć się, co spożywają te zwierzaki oraz czym można je karmić w warunkach domowych.

Co jedzą jaszczurki
Źródło: commons.wikimedia.org

Co jedzą jaszczurki polne

Jaszczurki polne najczęściej żywią się bezkręgowcami. Do ich codziennej diety zaliczają się pająki, ślimaki oraz owady. Zdarza się również, że spożywają gąsienice.

Zobacz także: Zauważył, że po drzwiach wspina się ogromna jaszczurka. W zębach trzymała bezbronnego królika

Jaszczurka
Źródło: pixabay.com

Co jedzą jaszczurki zwinki

Jaszczurka zwinka to najbardziej pospolity gad w naszym kraju – występuje na terenie całej Polski. Najczęściej można ją spotkać w ogródkach działkowych, na łąkach oraz terenach kamienistych.

Czym żywią się jaszczurki zwinki? Najczęściej zjadają ślimaki, pająki oraz owady. Zdarza się jednak, że zwinka staje się kanibalem i zjada młode własnego gatunku lub młode innych jaszczurek.

Jaszczurka zwinka uśmierca małe ofiary poprzez połykanie w całości. Większe ofiary przed zjedzeniem uderza o ziemię lub energicznie nimi potrząsa.

Jaszczurka zwinka
Źródło: pixabay.com

Co jedzą jaszczurki wodne

Jaszczurki wodne odżywiają się małymi zwierzakami wodnymi, ale mają również skłonności do kanibalizmu.

Co jedzą jaszczurki w Polsce

W naszym kraju występują cztery gatunki jaszczurek:

  • jaszczurka zwinka – żywi się ślimakami, pająkami oraz owadami
  • jaszczurka żyworodna – zjada owady, dżdżownice, pająki, ślimaki, stonogi, wije oraz inne bezkręgowce
  • jaszczurka zielona – je stawonogi, a głównie owady. Więksi przedstawiciele zjadają również mniejsze węże oraz jaszczurki
  • jaszczurka murowa – żywi się pająkami, owadami oraz stonogami
Jaszczurka zwinka
Źródło: pixabay.com

Jaszczurki domowe

Zanim zdecydujesz się na zakup jaszczurki, pamiętaj że wiąże się to z dużą odpowiedzialnością oraz wiedzą na temat tych gadów. Jaszczurka potrzebuje odpowiednich warunków. Warto wspomnieć, że jest to zwierzę stadne, które nie czuje się najlepiej w samotności. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić zwierzakowi odpowiednich warunków, lepiej zrezygnuj z jego zakupu.

Co jedzą jaszczurki
Źródło: whatdolizardseat.info

Co jedzą jaszczurki domowe

Czym karmić jaszczurkę? Menu będzie zależało od gatunku zwierzęcia. Przy wyborze gatunku nie kieruj się wyglądem zwierzaka. Zanim zdecydujesz się na konkretną jaszczurkę, dowiedz się więcej na jej temat.

Większość jaszczurek to gatunki mięsożerne, które jedzą głównie owady. Istnieją również gatunki, które żywią się małymi kręgowcami. Występuje także gatunki roślinożerne, które są znacznie bardziej wymagające. W skład ich diety wchodzą zielone części roślin polnych, które w naszym kraju dość trudno dostać. Można zastąpić je ziołami dostępnymi w sklepach – są jednak drogie.

Znacznie łatwiej jest z karmieniem jaszczurek mięsożernych. Należy zapewnić im odpowiednią ilość bezkręgowców lub niewielkich kręgowców w postaci mysich osesków. Można dostać je w sklepach zoologicznych.

Zobacz także: Co jedzą jeże?

Zobacz także: Co jedzą bociany?