Co jedzą jeże – kompendium wiedzy dla miłośników natury

Niezależnie od tego, czy planujesz zakup jeża pigmejskiego czy też dokarmiasz te, pojawiające się w Twoim ogrodzie, odpowiedzialne będzie zapoznanie się z zagadnieniem co jedzą jeże. Znajomość tematyki znacząco wpłynie na żywotność podopiecznych i ich dobrą kondycję.

Co jedzą jeże pigmejskie w wersji mięsnej?

Osoby, zastanawiające się nad zakupem jeża pigmejskiego, powinny wiedzieć, iż zwierzęta te lubią jeść suchą i mokrą karmę dla kotów – jednakże wyłącznie tę o dobrej jakości. Nie pogardzą również gotowanym mięsem czy rybą. Oczywiście sklepy zoologiczne posiadają w swoim asortymencie specjalne produkty, dedykowane właśnie jeżom.

Jeże polskie i ich nawyki żywieniowe

Jeże, które występują naturalnie w naszym środowisku i same dbają o zaspokojenie swoich potrzeb żywieniowych, najczęściej wybierają: ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, małe węże, chrząszcze i inne owady, żaby, pisklęta ptaków czy nawet padlinę. Nie pogardzą również aromatycznymi grzybami czy owocami – szczególnie tymi w mocno dojrzałej czy nawet przejrzałej postaci. Jeżeli więc okaże się, iż jakiś jeż z Twojej okolicy wymaga wsparcia żywieniowego, to tego typu produkty będą przez niego najchętniej widzianymi. Najczęściej jeże pojawiają się w okolicach naszych zabudowań w okresie przedłużającej się suszy – gdy poszukują czegoś do picia. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie podanie im po prostu wody. Najlepiej sięgać po wersję źródlaną, niegazowaną. Nie polecamy stosowania kranówki, gdyż nawet ta, dopuszczona do picia dla ludzi, może zawierać zbyt dużą ilość chloru, szkodzącą jeżom.

co jedzą jeże
Udostępnij

Co jedzą jeże, czyli robaczki z łąki i półki sklepowej

Bez względu na to, czy hodujesz jeża domowego czy też dokarmiasz tego wolno żyjącego, każdy z nich zasmakuje w drobnych owadach. Możesz je zebrać samodzielnie bądź posiłkować się szeroką ofertą sklepów zoologicznych. Dostępne w nich: karaczany, świerszcze, szarańcza czy mączniki to znakomite źródło potrzebnego jeżom białka. Uważnie jednak stosuj dawkowania tego rodzaju smakołyków, gdyż zbyt duża dawka tłuszczu w diecie, może negatywnie wpływać na stan zdrowia jeża. Najoptymalniejsza porą karmienia tych zwierząt jest późny wieczór bądź noc. Właśnie wtedy, żyjąc na wolności, wychodzą na żer. Hodując jeża pigmejskiego w domu, nie doprowadź do stanu, w który będzie miał stały dostęp do jedzenia, gdyż może to rozregulować jego układ pokarmowy. Zawsze dbaj jednak o ciągłość dostępu do czystej wody.

Jak pomóc przetrwać jeżom zimę?

W przypadku nastania niskich temperatur, jeże mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości pożywienia. Dlatego też, jeżeli gdzieś w Twoim ogrodzie, znajduje się ich gniazdo, to postaw w jego okolicy miskę z mokrą bądź suchą karmą dla kotów – jednakże taką o wysokiej zawartości mięsa. Pamiętaj, iż przed zapadnięciem w sen zimowy, muszą one przybrać na wadze, by przetrwać okres największych mrozów.

Czego nie jedzą jeże – czyli katalog produktów zakazanych

Owoce cytrusowe, orzechy i nasiona, produkty mleczne, suszone owoce, czekolada oraz inne słodycze – to produkty, które nie powinny znaleźć się w menu jeży. Serwując im posiłki dbajmy także o to, by nie były one zbyt gorące ani zimne. Optymalne będzie jedzenie w temperaturze pokojowej.