Kategorie PtakiRasy ptaków

10 najpiękniejszych ptaków w Polsce

Ptaki polskie – w naszym kraju występuje ponad 400 różnych gatunków ptaków. W tym artykule skupimy się jednak na tych najbardziej kolorowych i robiących wrażenie. Przewiń poniżej, aby zobaczyć polskie ptaki, które uznano za najpiękniejsze.

Ptaki polskie – 10 najpiękniejszych gatunków

  • ŻOŁNA ZWYCZAJNA
Ptaki polskie, żołna zwyczajna
Źródło: geocaching.com

Ten gatunek można znaleźć głównie w południowo-wschodniej części naszego kraju. Żołna zwyczajna ma piękne kolory, a jej długość ciała wynosi około 24 cm. W naszym kraju ptaki te są objęte ochroną.

  • ZIMORODEK ZWYCZAJNY
Ptaki polskie, zimorodek

Piękne ptaki polskie o wspaniałych kolorach. Można spotkać go na nizinnym obszarze kraju nad rzekami oraz strumieniami. Jego długość ciała wynosi około 16 cm. W naszym kraju jest objęty ochroną.

  • KRASKA ZWYCZAJNA
Kraska zwyczajna
Źródło: jalbum.net

Kraski zwyczajne to kolejne piękne ptaki w Polsce. Ich ubarwienie ma kolor niebieski, a na grzbiecie i skrzydłach znajduje się jasnobrązowa plama. Kraskę zwyczajną można spotkać we wschodniej części kraju przede wszystkim na suchych obszarach przy łąkach oraz skrajach lasów.

Niestety jej liczebność stale spada. W naszym kraju jest objęta ochroną.

  • WILGA ZWYCZAJNA
Wilga zwyczajna

W naszym kraju ptak ten występuje na nizinach. Unika wyższych terenów górskich. Można spotkać go jedynie od maja do września.

Samiec wilgi zwyczajnej ma ubarwienie jaskrawożółte, a skrzydła są czarne. Samica natomiast posiada znacznie mniej intensywny odcień. Długość ciała wynosi około 23 cm.

Obecność skrytej wilgi zwyczajnej można rozpoznać przede wszystkim po śpiewie.

  • GIL ZWYCZAJNY
Ptaki polskie, gil zwyczajny

Mały ptak niewiele większy od wróbla. Znakiem rozpoznawczym gila zwyczajnego jest pomarańczowo-czerwony brzuszek. Długość ciała wynosi około 17 cm.

Najczęściej zamieszkuje lasy iglaste, mieszane, sady oraz parki. Unika terenów bezdrzewnych. W Polsce gatunek ten jest objęty ochroną.

  • PLISZKA ŻÓŁTA
Pliszka żółta
Źródło: birdwatching.pl

Pliszkę żółtą można rozpoznać po soczysto żółtym brzuszku. Licznie występuje w Wielkopolsce, na Podlasiu oraz Mazowszu. Lubi otwarte przestrzenie.

  • MODRASZKA ZWYCZAJNA
Modraszka zwyczajna
Źródło: jms79.flog.pl

Modraszkę zwyczajną można spotkać na całym terenie Polski. Charakteryzuje się niebiesko-żółtym ubarwieniem z białymi plamami na skrzydłach oraz głowie. Długość ciała wynosi około 11,5 cm.

Ptak ten jest bardzo ruchliwy i nie kryje się przed człowiekiem. Jego śpiew ma dzwoniące brzmienie.

  • DZIĘCIOŁ ZIELONY
Dzięcioł zielony
Źródło: glosy-ptakow.pl

Piękne ptaki Polski to z pewnością dzięcioł zielony. Można go spotkać na terenie całego kraju oprócz wysokich obszarów górskich. Jego długość ciała wynosi około 32 cm.

  • DUDEK
Ptaki polskie, dudek
Źródło: pola.bocian.org.pl

Ptak ten robi wrażenie, mimo że jego upierzenie nie występuje w jaskrawych kolorach. Dudek jest wyjątkowy przez swój czub z piór oraz długi dziób.

Można spotkać go na terenie całego kraju pomiędzy kwietniem a wrześniem.

  • BOGATKA ZWYCZAJNA
Bogatka zwyczajna

Popularny ptaki polskie, które można spotkać również w centrach dużych miast. Bogatka zwyczajna nie boi się ludzi i jest częstym gościem w naszych karmnikach. Jej długość ciała wynosi około 15 cm.

Zobacz także: PAJĄKI W POLSCE – 10 najciekawszych gatunków, jakie można spotkać

 

 

Tagi