12 sygnałów, które oznaczają, że jak najszybciej musisz zabrać zwierzaka do weterynarza
Czy iść do weterynarza? Kiedy powinienem zabrać zwierzę do lekarza? Niestety, nasze pupile nie potrafią głośno powiedzieć, że dzieje im się coś złego. Właśnie dlatego każdy troskliwy opiekun powinien znać niepokojące objawy, które mogą sugerować poważne choroby. Nie zastanawiaj się już więcej, czy iść do weterynarza!
Czy iść do weterynarza? – 12 oznak, które mogą świadczyć o chorobie
#1 Brak apetytu
Zastanawiasz się, czy iść do weterynarza? Zwróć uwagę na apetyt pupila. Jeśli Twój zwierzak nie chce jeść dłużej niż 1 dzień, oznacza to, że powinien obejrzeć go weterynarz. Zwłaszcza, jeśli brak apetytu wiąże się także z innymi symptomami – zmęczeniem czy wymiotami.
Zanik apetytu może być objawem wielu chorób, m.in. infekcji jamy ustnej, pasożytów, a nawet i nowotworu.
#2 Wzmożone pragnienie
Na początku musisz jednak pamiętać o tym, że zwierzaki, które jedzą dużo suchej karmy, piją dużo więcej niż te, które jedzą „mokrą” żywność.
Zdrowy pies powinien przyjmować około 20 – 70 ml na 1 kilogram masy ciała na dobę. Z kolei kot 60 – 120 ml. Jeśli zwierzak pije znacznie więcej, może to oznaczać np. cukrzycę.
#3 Ukrywanie się
Każdy zwierzak jest inny i niektóre nawet lubią robić takie rzeczy. Jednak jeśli Twój pupil zwyczajowo tego nie robi, może to oznaczać, że czuje się źle czy np. ma problemy z wypróżnianiem. Może to być także oznaka przeżycia bardzo poważnego stresu.
#4 Nagła agresja
Jeśli Twój ukochany pupil nagle stał się agresywny, to zanim będziesz chciał go ukarać, dowiedz się, jaka była tego przyczyna. Nie zastanawiaj się, czy iść do weterynarza. Może okazać się, że coś go boli. Zwłaszcza jeżeli denerwuje się, gdy ktoś go dotknie. Być może powodem takiego stanu rzeczy jest problem stomatologiczny, zapalenie stawów lub jakiś uraz.
#5 Częste oddawanie moczu
Jeśli twój kot lub pies zaczął częściej sikać, upewnij się czy jego mocz nie zmienił przypadkiem koloru. Nie ignoruj tego. Może to oznaczać infekcję dróg moczowych, chorobę nerek lub cukrzycę.
#6 Częstsze lizanie się
Koty często się liżą, ale jeśli Twój pupil robi to częściej niż zwykle, może to oznaczać, że coś go boli lub swędzi. Czasami futrzaki liżą się też z powodu stresu lub niepokoju.
U psa częste lizanie się może oznaczać alergię skórną, z kolei lizanie dziwnych przedmiotów zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
#7 Problemy z oczami
Czerwone oczy, ropiejące lub problemy z trzecią powieką mogą być objawami zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Przykładowo przezroczysta wydzielina z oka kota może oznaczać wirus, a żółta lub zielona infekcję bakteryjną.
Z kolei czerwone gałki oczne mogą oznaczać urazy, alergie, choroby rogówki, a nawet bardzo poważne poważne choroby ogólnoustrojowe.
#8 Senność
Koty mogą spać od 13-16 godzin dziennie, a nawet i dłużej, jeśli się nudzą. Istnieją jednak inne przyczyny długotrwałego snu: stres, zapalenie otrzewnej, białaczka lub nawet zakaźny wirus upośledzenia odporności. Lepiej odwiedzić weterynarza, aby mieć pewność. U psów nadmierny sen może wskazywać na problemy z tarczycą, cukrzycę, zakażenia lub stres.
#9 Problemy z sierścią
Jeśli Twój kot nie ma siły, aby się lizać i utrzymać futerko w czystości, jednym z powodów takiego zachowania może być zapalenie stawów.
Jeżeli zwierzak bardzo linieje, może to być niebezpieczny znak i świadczyć o poważnej chorobie skóry, niedożywieniu, braku witamin, alergii, czy nawet o guzie.
#10 Problemy z oddychaniem
Jeśli pies ma trudności z oddychaniem bez poważnego wysiłku fizycznego, natychmiast musisz zabrać go do weterynarza! Takie objawy są niesamowicie niebezpieczne. Mogą oznaczać obecność płynu w płucach lub problem z sercem.
#11 Zmiana koloru dziąseł
Zarówno koty jak i psy mają zwykle różowe dziąsła. (Wyjątek stanowią niektóre rasy) Jeśli ich kolor zmienił się, zabierz zwierzaka do weterynarza. Blade, a wręcz białe, mogą wskazywać na utratę krwi, czerwone na gorączkę, zakażenia lub obecność substancji toksycznych w organizmie, z kolei niebieskie świadczą o niedotlenieniu, a żółte o chorobie wątroby.
#12 Wpatrywanie się w ścianę
Oczywiście może to oznaczać, że Twój pies widzi coś, czego nie możesz zobaczyć Ty, ale powód jest zazwyczaj znacznie poważniejszy… Może to znaczyć, że zwierzak ma zaburzenia funkcji poznawczych, zawroty głowy, nowotwór, zapalenie mózgu, lub udar.
Obserwuj nietypowe zachowania zwierzaka i nie lekceważ ich!
Zobacz także: 8 niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć, że Twój pupil choruje na cukrzycę