Kategorie DomowePoradyPoradyZdrowieZdrowieZdrowie i dieta

12 sygnałów, które oznaczają, że jak najszybciej musisz zabrać zwierzaka do weterynarza

Czy iść do weterynarza? Kiedy powinienem zabrać zwierzę do lekarza? Niestety, nasze pupile nie potrafią głośno powiedzieć, że dzieje im się coś złego. Właśnie dlatego każdy troskliwy opiekun powinien znać niepokojące objawy, które mogą sugerować poważne choroby. Nie zastanawiaj się już więcej, czy iść do weterynarza!

Czy iść do weterynarza? – 12 oznak, które mogą świadczyć o chorobie

#1 Brak apetytu

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Zastanawiasz się, czy iść do weterynarza? Zwróć uwagę na apetyt pupila. Jeśli Twój zwierzak nie chce jeść dłużej niż 1 dzień, oznacza to, że powinien obejrzeć go weterynarz. Zwłaszcza, jeśli brak apetytu wiąże się także z innymi symptomami – zmęczeniem czy wymiotami.

Zanik apetytu może być objawem wielu chorób, m.in. infekcji jamy ustnej, pasożytów, a nawet i nowotworu.

#2 Wzmożone pragnienie

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Na początku musisz jednak pamiętać o tym, że zwierzaki, które jedzą dużo suchej karmy, piją dużo więcej niż te, które jedzą „mokrą” żywność.

Zdrowy pies powinien przyjmować około 20 – 70 ml na 1 kilogram masy ciała na dobę. Z kolei kot 60 – 120 ml. Jeśli zwierzak pije znacznie więcej, może to oznaczać np. cukrzycę.

#3 Ukrywanie się

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Każdy zwierzak jest inny i niektóre nawet lubią robić takie rzeczy. Jednak jeśli Twój pupil zwyczajowo tego nie robi, może to oznaczać, że czuje się źle czy np. ma problemy z wypróżnianiem. Może to być także oznaka przeżycia bardzo poważnego stresu.

#4 Nagła agresja

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Jeśli Twój ukochany pupil nagle stał się agresywny, to zanim będziesz chciał go ukarać, dowiedz się, jaka była tego przyczyna. Nie zastanawiaj się, czy iść do weterynarza. Może okazać się, że coś go boli. Zwłaszcza jeżeli denerwuje się, gdy ktoś go dotknie. Być może powodem takiego stanu rzeczy jest problem stomatologiczny, zapalenie stawów lub jakiś uraz.

#5 Częste oddawanie moczu

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Jeśli twój kot lub pies zaczął częściej sikać, upewnij się czy jego mocz nie zmienił przypadkiem koloru. Nie ignoruj tego. Może to oznaczać infekcję dróg moczowych, chorobę nerek lub cukrzycę.

#6 Częstsze lizanie się

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Koty często się liżą, ale jeśli Twój pupil robi to częściej niż zwykle, może to oznaczać, że coś go boli lub swędzi. Czasami futrzaki liżą się też z powodu stresu lub niepokoju.

U psa częste lizanie się może oznaczać alergię skórną, z kolei lizanie dziwnych przedmiotów zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

#7 Problemy z oczami

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Czerwone oczy, ropiejące lub problemy z trzecią powieką mogą być objawami zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Przykładowo przezroczysta wydzielina z oka kota może oznaczać wirus, a żółta lub zielona infekcję bakteryjną.

Z kolei czerwone gałki oczne mogą oznaczać urazy, alergie, choroby rogówki, a nawet bardzo poważne poważne choroby ogólnoustrojowe.

#8 Senność

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Koty mogą spać od 13-16 godzin dziennie, a nawet i dłużej, jeśli się nudzą. Istnieją jednak inne przyczyny długotrwałego snu: stres, zapalenie otrzewnej, białaczka lub nawet zakaźny wirus upośledzenia odporności. Lepiej odwiedzić weterynarza, aby mieć pewność. U psów nadmierny sen może wskazywać na problemy z tarczycą, cukrzycę, zakażenia lub stres.

#9 Problemy z sierścią

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Jeśli Twój kot nie ma siły, aby się lizać i utrzymać futerko w czystości, jednym z powodów takiego zachowania może być zapalenie stawów.

Jeżeli zwierzak bardzo linieje, może to być niebezpieczny znak i świadczyć o poważnej chorobie skóry, niedożywieniu, braku witamin, alergii, czy nawet o guzie.

#10 Problemy z oddychaniem

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Jeśli pies ma trudności z oddychaniem bez poważnego wysiłku fizycznego, natychmiast musisz zabrać go do weterynarza! Takie objawy są niesamowicie niebezpieczne. Mogą oznaczać obecność płynu w płucach lub problem z sercem.

#11 Zmiana koloru dziąseł

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Zarówno koty jak i psy mają zwykle różowe dziąsła. (Wyjątek stanowią niektóre rasy) Jeśli ich kolor zmienił się, zabierz zwierzaka do weterynarza. Blade, a wręcz białe, mogą wskazywać na utratę krwi, czerwone na gorączkę, zakażenia lub obecność substancji toksycznych w organizmie, z kolei niebieskie świadczą o niedotlenieniu, a żółte o chorobie wątroby.

#12 Wpatrywanie się w ścianę

Czy iść do weterynarza?
Źródło: pexels.com

Oczywiście może to oznaczać, że Twój pies widzi coś, czego nie możesz zobaczyć Ty, ale powód jest zazwyczaj znacznie poważniejszy… Może to znaczyć, że zwierzak ma zaburzenia funkcji poznawczych, zawroty głowy, nowotwór, zapalenie mózgu, lub udar.

Obserwuj nietypowe zachowania zwierzaka i nie lekceważ ich!

Zobacz także: 8 niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć, że Twój pupil choruje na cukrzycę

Źródło: brightside.me | Fotografie: pexels.com