×

Zrobiła dzieciom zdjęcia w lesie. Dopiero w domu dostrzegła czyhające, niebezpieczne zwierzę

Mama wraz z dwójką małych dzieci wybrała się kilka dni temu na spacer, w pobliżu rzeki Mitta Mitta w Wiktorii w Australii. Kiedy dzieci biegły drogą tuż przed nią, postanowiła uchwycić ten moment na fotografiach. Wyciągnęła więc telefon i zaczęła robić zdjęcia. Uznała, że będzie to piękna pamiątka. Jak się później okazało, nie tylko dzieci uchwyciła na fotografiach.

Snake Catcher Victoria Australia / Facebook

Snake Catcher Victoria Australia / Facebook

Dopiero później, kiedy mama przeglądała zdjęcia w domu, dostrzegła coś, co wcześniej przegapiła. Tuż obok dzieci pełzał wąż!

Ogromne niebezpieczeństwo

W chwili robienia zdjęcia, dzieci były dosłownie o krok od jadowitego węża – nibykobry siatkowanej! Serię zdjęć udostępnił na Facebooku Barry Goldsmith, właściciel Snake Catcher Victoria Australia. Mężczyzna powiedział, że to idealny przykład na poparcie faktu, że węża same z siebie nie atakują, do czasu, aż nie zostaną sprowokowane.

Wąż obserwował nieświadome dzieci, które podskakiwały i śmiały się tuż obok niego. Te zdjęcia udowadniają, że węże wcale nie są agresywne – napisał Goldsmith na Facebooku

Nibykobra siatkowana, bo z takim gatunkiem węża miała do czynienia mama z dziećmi, jest z reguły spokojna. Reaguje dopiero, kiedy dojdzie do ataku. W przypadku konfrontacji z człowiekiem, często decyduje się jednak uciec, albo pozostać w bezruchu dla własnego bezpieczeństwa.

Ten gatunek węża potrafi doskonale wyczuć, czy znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, jeśli tak atakuje, jeśli nie pozostaje w spoczynku:

Nibykobra siatkowana powoduje zdecydowanie więcej zgonów w Australii z powodu ukąszenia, aniżeli jakikolwiek inny gatunek. Wiele ukąszeń powstaje natomiast w wyniku działań ludzi, którzy chcą zabić węża, a ten po prostu się broni

Snake Catcher Victoria Australia / Facebook

Snake Catcher Victoria Australia / Facebook

W Australii spotkać można wiele jadowitych gadów

W północno-wschodniej Australii dość często spotyka się jadowite węże, zwłaszcza na łonie natury, które stanowi ich siedlisko. Właściciel Snake Catcher Victoria Australia wyznał:

W miejscu, w którym mieszkam, w Wiktorii, większość węży jest jadowita. Najczęściej spotykanym jest właśnie nibykobra siatkowana czy wąż tygrysi. Nibykobra potrafi doskonale wtopić się w otoczenie i pozostać niewidoczna dla ludzi czy drapieżników

Snake Catcher Victoria Australia / Facebook

Snake Catcher Victoria Australia / Facebook

Goldsmith od 40 lat pracuje, aby edukować ludzi na temat środowiska dzikich zwierząt, wśród których żyją. Chce podnosić ich świadomość na temat niebezpieczeństwa, ale też zmienić ich nastawienie do zwierząt, których wcale nie trzeba się bać.

Przedstawione w artykule zdjęcia pokazują, że przyroda jest domem dla zwierząt. Jeśli nie będziemy ich dręczyć i naruszać ich przestrzeni, one nie będą miały powodu, by nas atakować.

Fotografie: Facebook

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować