×

Gatunki węży, które można spotkać w Polsce. Których należy się obawiać?

WĘŻE W POLSCE – 5 gatunków, które występują w naszym kraju. A jadowite węże w Polsce? Czy w ogóle występują? Wielu ludzi zastanawia się, czy w naszym kraju istnieją węże, które są groźne dla człowieka. Na szczęście raczej nie ma większych powodów do zmartwień. W tej kwestii z pewnością pozazdrościliby nam mieszkańcy Australii…

Zobacz także: 21 zdjęć, które pokazują, że Australia to najstraszniejsze miejsce na Ziemi

#1 Węże w Polsce – ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem występującym w Polsce. Rzadko kąsa człowieka – woli przed nim uciec. Jeśli jednak ktoś zostanie ukąszony przez żmiję, powinien jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną – istnieje bowiem ryzyko martwicy.

Jej jad jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz dzieci. Dla dorosłego człowieka nie stanowi zagrożenia śmiertelnego. Żmija atakuje tylko wtedy, gdy poczuje się zagrożona i osaczona. przed ukąszeniem często głośno syczy.

Żmija zygzakowata w Polsce występuje na całym obszarze. Osiąga długość do 90 cm, a jej źrenice są pionowe. Płaska głowa wyraźnie oddzielona jest od reszty ciała.

Ten gatunek żywi się małymi ssakami owadożernymi, gryzoniami, jaszczurkami, żabami, owadami oraz pisklętami. Żmija prowadzi dzienny tryb życia, chętnie przebywa pod krzewami, kamieniami oraz wśród korzeni drzew.

#2 Węże w Polsce – GNIEWOSZ PLAMISTY

Gniewosz plamisty to niejadowity wąż występujący w Azji oraz wielu miejscach Europy. W naszym kraju jest objęty ochroną. Mimo że dla ludzi jest całkowicie nieszkodliwy, ze względu na swój wygląd często mylony jest ze żmiją zygzakowatą.

Te węże osiągają długość maksymalnie do 90 cm oraz wagę do 60 gramów. Czasem zdarza się jednak, że występują cięższe osobniki, które ważą nieco więcej niż 100 gramów. Barwa ciała jest rdzawobrązowa lub brązowa, a u samic szara lub gliniastoszara. Na głowie oraz karku znajduje się plama w kształcie podkowy lub serca.

Gniewosz plamisty odżywia się jaszczurkami, padalcami, a rzadziej małymi ssakami, płazami oraz pisklętami.

Gniewosz plamisty a żmija zygzakowata

Gniewosz plamisty jest bardzo podobny do żmii zygzakowatej, jednak istnieją cechy, dzięki którym można go od niej odróżnić. W przeciwieństwie do żmii, gniewosz ma okrągłą źrenicę oka, łagodnie zaokrąglony pysk oraz głowę słabo odgraniczoną od reszty ciała.

#3 Węże w Polsce – WĄŻ ESKULAPA

Wąż eskulapa to największy wąż w Polsce. Osiąga długość do 2 metrów, jednak najdłuższy osobnik mierzył aż o 25 cm więcej. Ten gatunek nie jest jadowity i w żaden sposób nie zagraża człowiekowi.

W naszym kraju można znaleźć go w Bieszczadach. Dorosłe osobniki są barwy oliwkowo-szarej, przy czym przednia część ciała jest zazwyczaj jaśniejsza.

Wąż eskulapa żywi się myszami, jaszczurkami, małymi ssakami i ptakami, pisklętami oraz jajami. Aby zdobyć ofiarę, najpierw chwyta ją pyskiem, później owija ciałem i dusi przez kilka minut, a na końcu połyka w całości.

#4 Węże w Polsce – ZASKRONIEC RYBOŁÓW

Źródło: huntertools.pl

Źródło: huntertools.pl

Zaskroniec rybołów to niejadowity wąż, który nie jest groźny dla człowieka. Żyje przy zbiornikach wodnych, a większość swojego czasu spędza w wodzie. Właśnie w niej poluje na swoje ofiary.

Zaskroniec rybołów osiąga długość do 150 cm, a jego ubarwienie jest oliwkowe, szare lub zielono-brązowe. W naszym kraju jest objęty ochroną.

#5 Węże w Polsce – ZASKRONIEC ZWYCZAJNY

Źródło: edddrobak.pl

Źródło: edddrobak.pl

Kolejny niejadowity wąż, który nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Występuje w całej Europie. Lubi przebywać w pobliżu zbiorników wodnych oraz na terenach podmokłych. Dobrze pływa i nurkuje.

Zaskroniec zwyczajny osiąga długość do 150 cm. Za jego skroniami znajdują się charakterystyczne, żółte plamki, które łatwo zauważyć. Ubarwienie zazwyczaj szarozielone lub brązowawe.

Ten gatunek żywi się rybami, płazami oraz małymi gryzoniami, a ofiary połyka bez wcześniejszego uśmiercenia.

Jadowite węże w Polsce

Jedynym jadowitym wężem występującym w naszym kraju jest żmija zygzakowata. Na szczęście ten gatunek kąsa rzadko – jedynie w przypadku, gdy poczuje się zagrożona lub osaczona. Jej jad jest niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Dla dorosłego człowieka nie stanowi zagrożenia śmiertelnego.

Zobacz także: PAJĄKI W POLSCE – 10 najciekawszych gatunków, jakie można spotkać

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować