Kategorie DzikieZwierzaki

10 najciekawszych pająków, jakie można spotkać w Polsce. Jeden z nich kąsa wyjątkowo boleśnie

PAJĄKI W POLSCE – oto 10 najciekawszych gatunków, jakie można spotkać w naszym kraju. Czy są groźne? Przewiń niżej, aby dowiedzieć się więcej.

Pająki w Polsce

W naszym kraju liczba stwierdzonych gatunków pająków wynosi ponad 800 taksonów. Wielu ludzi zastanawia się, czy w Polsce występują pająki, które są groźne dla człowieka. Na szczęście nie ma się czy martwić! W naszym kraju te stworzenia nie zagrażają naszemu życiu. Szkoda, że Australijczycy nie mogą powiedzieć tego samego…

Zobacz także: 21 zdjęć, które pokazują, że Australia to najstraszniejsze miejsce na Ziemi

Pająki w Polsce – 10 najciekawszych gatunków:

#1 Sieciarz jaskiniowy

Pająki w Polsce, sieciarz jaskiniowy, Meta menardi

Sieciarz jaskiniowy to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Jego ukąszenie nie stanowi jednak zagrożenia dla życia człowieka – jest jedynie wyjątkowo nieprzyjemne. Można porównać je do użądlenia szerszenia.

Sieciarz jaskiniowy osiąga imponujące rozmiary – wraz z odnóżami jego ciało ma około 5 cm. Odwłok liczy około 1,5 cm. Żywi się innymi stawonogami oraz ślimakami.

Ten gatunek występuje powszechnie w Europie, a także w Azji. Sieciarza jaskiniowego najczęściej można znaleźć w piwnicach, jaskiniach oraz studzienkach kanalizacyjnych.

#2 Bagnik nadwodny

Bagnik nadwodny, Dolomedes plantarius
Źródło: frostysramblings.wordpress.com

Bagnik nadwodny to największy pająk w Polsce. Wraz z odnóżami osiąga do 7 cm długości. Sam odwłok liczy około 2,2 cm. Samice są nieco większe od samców.

Bagniki nadwodne najczęściej można spotkać w pobliżu brzegów jezior i rzek, na podmokłych łąkach oraz w lasach bagiennych.

Te pająki potrafią poruszać się po powierzchni wody, a także nurkować. Żywią się owadami, małymi rybami i żabami oraz kijankami. Ich ilość jest dość niska, co sprawia, że w Polsce rzadko można się na nie natknąć.

#3 Kolczak zbrojny

Kolczak zbrojny, Cheiracanthium punctorium
Źródło: 35photo.pro

Ukąszenie tego pająka jest wyjątkowo nieprzyjemne. Jego jad jest śmiertelny dla owadów, a u ludzi powoduje długotrwały i piekący ból, dreszcze, osłabienie i stan zapalny. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. To jedyny pająk w Polsce, którego ukąszenie wywołuje objawy zatrucia.

Kolczak zbrojny ma duże szczękoczułki. Występuje w Europie oraz Azji. W naszym kraju najczęściej można spotkać go na południu. Żywi się owadami.

#4 Topik

Pająki w Polsce, topik, Argyroneta aquatica
Źródło: danmarks-edderkopper.dk

Topik to jedyny pająk występujący w Polsce, który prowadzi życie podwodne. Jego odwłok osiąga do 1,5 cm długości.

Mimo prowadzenia życia pod wodą, topik nie różni się od innych pająków budową ani fizjologią.

#5 Tygrzyk paskowany

Tygrzyk paskowany, Argiope bruennichi

Tygrzyk paskowany ma ubarwienie podobne do tygrysa. Właśnie stąd wzięła się jego nazwa. Najczęściej można spotkać go w południowej części naszego kraju – głównie na łąkach, nad brzegami zbiorników wodnych, w ogrodach, w zbożu czy też krzewach owocowych.

Tygrzyki paskowane występują dość licznie i cały czas poszerzają swoje zasięgi. Żywią się tym, co złapią w swoją sieć – najczęściej są to muchy, motyle, koniki polne i inne owady. Gdy jest głodny, czeka na ofiarę na środku sieci.

#6 Strojniś nadobny

Strojniś nadobny, Philaeus chrysops
Źródło: pl.wikipedia.org

Jeden z największych przedstawicieli skakunowatych w Polsce. Odwłok strojnisia nadobnego osiąga długość do 1,2 cm. Jest gatunkiem lubiącym ciepło, a w naszym kraju można zobaczyć go głównie na południu.

Ten pająk ma bardzo dobry wzrok. Żywi się niewielkimi bezkręgowcami, na które poluje długimi skokami.

#7 Poskocz krasny

Poskocz krasny, Eresus cinnaberinus nom. dub.
Źródło: istotyzywe.pl

W Polsce występuje raczej rzadko i jest objęty ochroną. Odwłok poskocza krasnego osiąga długość ok. 1 cm. Tego pająka można spotkać go głównie na terenach nasłonecznionych.

#8 Gryziel tapetnik

Gryziel tapetnik, Atypus piceus
Źródło: naturspaziergang.de

W Polsce występuje raczej rzadko. Jego odwłok osiąga długość do 2 cm. Samce żyją maksymalnie do 4 lat natomiast samice do 10 lat.

Tego pająka można spotkać na terenach przyleśnych oraz murawach ciepłolubnych.

#9 Plądrownik osobliwy

Pająki w Polsce, Plądrownik osobliwy, Walckenaeria acuminata
Źródło: biolib.cz

Odwłok tego pająka osiąga długość do 0,5 cm. Najczęściej można go spotkać na polanach oraz łąkach. Nie jest rzadki, ale dość trudno go znaleźć.

#10 Mrówczynka

Mrówczynka, Myrmarachne formicaria
Źródło: pl.wikipedia.org

Ten pająk swoim wyglądem przypomina niektóre mrówki. Właśnie stąd wzięła się jego nazwa. Odwłok osiąga długość do 0,7 cm. Naczęściej można go spotkać na brzegach stawów oraz w trawach na skraju lasu.

Do swoich ofiar skrada się na odległość kilku centymetrów, a następnie skacze.