×

Weterynarz zdradza 10 ważnych rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy opiekun zwierzaka

Weterynarz – w dzieciństwie wielu z nas chciało nim zostać. Teraz jesteśmy dorośli, a nie każdemu z nas udało się spełnić to marzenie. Może to i dobrze, ponieważ prawdę mówiąc ta praca nie jest dla każdego. Lekarze każdego dnia muszą stawiać czoło bólowi oraz cierpieniu. To nie zawsze jest łatwe. Najlepszą nagrodą jest jednak świadomość, że ratują życie zwierząt. W ostatnim czasie pewien weterynarz zdradził 10 interesujących faktów, które powinien znać każdy opiekun zwierzaka domowego. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Aby poznać owe fakty, przewiń niżej.

Reklama

Weterynarz zdradza 10 ważnych rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy opiekun zwierzaka:

#1 Przeprowadzenie wywiadu bywa skomplikowane

Nie, wcale nie chodzi o to, że nasi pacjenci nie potrafią mówić. Zwierzaki nie są w stanie powiedzieć, co im dolega, dlatego wszystkie widoczne objawy muszą być opisane przez ich opiekunów. Czasami przeprowadzenie wywiadu bywa skomplikowane, ponieważ właściciele nie są z nami w pełni szczerzy.

Proszę, nigdy niczego przed nami nie ukrywaj. Jeżeli podałeś już jakiś lek swojemu zwierzęciu, to powiedz o tym. Profesjonalny weterynarz nigdy nie będzie cię krytykować ani oceniać. Najważniejszą rzeczą jest wyleczenie zwierzaka, a do tego niezbędne jest przeprowadzenie szczerego i pełnego wywiadu.

Reklama

#2 Pit Bulle i Rottweilery wcale nie są najgroźniejszymi pacjentami

Ludzie często pytają się nas, czy boimy się dużych i silnych psów, które musimy leczyć. Nie, nie boimy się. W rzeczywistości Pit Bulle i Rottweilery wcale nie są groźnymi pacjentami.

Małym psom typu Chihuahua znacznie częściej zdarza się nas ugryźć. Gdy rozmawiam z moimi kolegami i koleżankami, okazuje się, że mężczyźni są częściej gryzieni niż kobiety. Z kotami również bywa ciężko – co prawda one nie gryzą, ale drapią.

Reklama

#3 Weterynarz nie zajmuje się rozwiązywaniem problemów behawioralnych

Zły kot

Zdarza się, że opiekunowie przychodzą do nas i proszą o rozwiązanie jakiegoś problemu behawioralnego zwierzęcia. Przykładowo – stale szczekający pies czy też kot drapiący bez powodu. Ciężko jest nam pomóc w takiej sytuacji, ponieważ my zajmujemy się kłopotami zdrowotnymi. Jeżeli twój pupil ma jakiś problem z zachowaniem, zgłoś się do behawiorysty zwierzęcego.

#4 Nie musisz kupować witamin, jeśli dieta twojego zwierzaka jest odpowiednio zbilansowana

Kot je

Jeśli karmisz swojego zwierzaka dobrej jakości karmą, to nie ma potrzeby podawania mu dodatkowych suplementów, ponieważ są już one zawarte w pożywieniu.

Jeśli jednak gotujesz samodzielnie dla swojego pupila, to lepiej jest podawać mu witaminy – oczywiście po uprzedniej konsultacji z weterynarzem. Chętnie pomożemy dobrać suplementy, których naprawdę potrzebuje twoje zwierzę.

Reklama

#5 Bądź ostrożny z dietą opartą na surowym mięsie (BARF)

Dieta BARF jest najzdrowszym sposobem żywienia zwierzaka. Warto jednak zauważyć, że karmienie pupila w taki sposób wymaga sporej wiedzy, doświadczenia oraz przestrzegania zasad. Musisz zapewnić swojemu zwierzęciu wszystkie potrzebne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach.

Przed przejściem na dietę BARF musisz wykonać pupilowi morfologię, biochemię, jonogram (wapń, fosfor, chlorki, sód, potas) oraz żelazo. Po około trzech miesiącach stosowania diety powtarza się badania, aby sprawdzić, czy BARF ma korzystny wpływ na zwierzę. Jeśli twój zwierzak wcześniej jadł gotową karmę, dietę musisz wprowadzać ostrożnie.

Przed przejściem na dietę BARF warto skonsultować się z weterynarzem. Lekarz pomoże ci dobrać jadłospis, a także ważne suplementy.

#6 Nie podawaj zwierzakowi leków przeznaczonych dla ludzi

Tabletki

Nigdy nie podawaj pupilowi ludzkich leków, a także trzymaj je poza jego zasięgiem. Niektóre środki przeciwbólowe są toksyczne i bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Leki na kaszel i zatoki mogą mieć zły wpływ na tętno pupila. Rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D i E są również toksyczne dla psów oraz kotów.

Zdarza się, że zalecamy podawanie zwierzakom ludzkie leki, np. przeciwnowotworowe lub przeciwdepresyjne. Zawsze musi to być jednak z nami skonsultowane. Nigdy nie podawaj pupilowi lekarstw na własną rękę!

#7 Uważaj na wysuwane smycze

Smycz typu flexi

Wysuwane smycze są popularne, ponieważ dają psu znacznie większą swobodę. W rzeczywistości one są jednak niebezpieczne, a szczególnie gdy czworonóg jest bardzo energiczny. Przykładowo, gdy pies zacznie szybko biec, a smycz nagle się skończy, to szyja pupila może ulec poważnym uszkodzeniom.

#8 Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza

Weterynarz i pies

Opiekunowie często zauważają niepokojące objawy u swoich zwierząt i zamiast przyjść wtedy do nas, szukają rozwiązania w Internecie. W niektórych przypadkach czas jest naprawdę ważny, a aby pomóc pupilowi, trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet lekarza. Gdy ktoś zgłosi się za późno, zdarza się, że nie uda się już uratować zwierzęcia. Właśnie dlatego nigdy nie zwlekaj z odwiedzeniem weterynarza!

Zobacz także: 12 niepokojących oznak, które świadczą, że czas wybrać się do weterynarza

#9 Decyzja o uśpieniu nie jest łatwa, ale czasami jest najlepszym rozwiązaniem

Uśpienie psa

Decyzja o eutanazji ukochanego zwierzaka jest trudna i bolesna zarówno dla właściciela jak i dla weterynarza. Nigdy nie ma na to odpowiedniego momentu – zawsze wydaje się, że można jeszcze poczekać, czy też spróbować różnych leków.

Pamiętaj jednak, że w takiej chwili nie możesz myśleć o sobie. Jeśli twój zwierzak niewyobrażalnie cierpi, lepiej jest uchronić go przed bólem.

Zobacz także: Jak zachowują się zwierzaki w czasie uśpienia?

#10 Weterynarz to coś więcej niż tylko praca

Weterynarz

Nie zostałem weterynarzem ze względu na pieniądze. Wybrałem tę profesję, ponieważ kocham zwierzęta. One są moją największą pasją i nie wyobrażam sobie bez nich życia. Mimo że czasami nie jest łatwo, to naprawdę kocham moją pracę i nie zamieniłbym jej na żadną inną.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że czas zmienić weterynarza

 

 

 

Reklama

Może Cię zainteresować