×

10 niepokojących sygnałów, które świadczą o tym, że trafiłeś na złego weterynarza

Posiadanie dobrych relacji z weterynarzem jest istotną częścią bycia odpowiedzialnym opiekunem zwierzaka domowego. Od regularnych badań kontrolnych po sytuacje awaryjne, musisz wiedzieć, że wybrany weterynarz da twojemu futrzakowi najlepszą możliwą opiekę. Niestety czasami ciężko jest znaleźć dobrego lekarza. Jeśli masz wątpliwości, czy wybrany przez ciebie weterynarz dobrze opiekuje się twoim zwierzakiem, ten artykuł z pewnością ci pomoże. Poniżej znajdziesz 10 niepokojących sygnałów, które świadczą o tym, że czas zmienić weterynarza na nowego.

10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że czas zmienić weterynarza:

#1 Nastąpił rażący błąd w leczeniu

Rażący błąd lub błędna diagnoza nie są warte dwukrotnego ryzyka. Przez decyzję twojego weterynarza coś poszło nie tak w czasie operacji, a stan zdrowia twojego zwierzaka się pogorszył? W takiej sytuacji zacznij od rozmowy z lekarzem. Zapytaj go, dlaczego do tego doszło i bądź szczery. Nie zamiataj takich sytuacji pod dywan, ponieważ w przeciwnym razie relacja pomiędzy tobą a weterynarzem się pogorszy.

#2 Wydaje rozkazy i nie proponuje różnych opcji

Opieka weterynaryjna nigdy nie jest czarno-biała. Jest wiele aspektów do rozważenia przy podejmowaniu decyzji o najlepszym sposobie leczenia twojego zwierzaka.

Weterynarz jest odpowiedzialny za postawienie diagnozy oraz skierowanie zwierzęcia na leczenie, ale on nigdy nie powinien ci rozkazywać. Zamiast wydawać rozporządzenia, lekarz powinien przeprowadzić z tobą rozmowę, w której omówi wszystkie możliwe opcje leczenia oraz ich wady i zalety. Powinien ci wszystko dokładnie wytłumaczyć oraz odpowiedzieć na dręczące cię pytania. Jeśli tak się nie dzieje, to może czas pomyśleć o nowym weterynarzu?

#3 Nie jest zaznajomiony z nowymi metodami leczenia

Świat weterynarii porusza się szybko. Technologia stale jest doskonalona, aby znaleźć najlepiej działającą metodę leczenia. Pamiętaj, że to dzieje się po to, aby zmienić coś na lepsze.

Najlepszymi weterynarzami są ci, dla których ważne jest stałe rozwijanie swojej wiedzy. Dobry lekarz powinien znać nowe metody leczenia oraz technologie.

Jeśli twój lekarz od dekady używa tego samego sprzętu oraz nie ma żadnej wiedzy na temat najnowszych badań i postępów, to znaczy, że twój zwierzak nie otrzymuje najlepszej możliwej opieki.

#4 Twój zwierzak wyjątkowo źle czuje się w obecności weterynarza

Oczywiście, zwierzaki zazwyczaj nie przepadają za wizytami w gabinecie weterynaryjnym, ale wszystko musi mieć granice zdrowego rozsądku.

Jeśli twój pupil normalnie nie ma problemów z nawiązywaniem nowych znajomości, a w obecności lekarza czuje się wyjątkowo źle, to znaczy, że coś jest nie w porządku.

Pamiętaj, że zwierzaki są bardzo spostrzegawcze i szybko potrafią ocenić charakter danej osoby. Jeśli w obecności lekarza twój futrzak jest dziwnie agresywny, nerwowy lub zestresowany, warto będzie znaleźć lekarza, przy którym poczuje się komfortowo.

#5 Nie podchodzi do twojego pupila indywidualnie

Jeśli widzisz swojego weterynarza tylko raz w roku, nie obrażaj się, gdy pomyli imię twojego zwierzaka. W rzeczywistości nie jest to większy problem i można wybaczyć to lekarzowi.

Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Wtedy, kiedy weterynarz traktuje twojego zwierzaka jedynie jako problem, którzy szybko trzeba rozwiązać.

Lekarz powinien podchodzić indywidualnie do każdego futrzaka oraz zawsze traktować go jak ważnego członka rodziny, który ma kłopot. Oczywiście, weterynarz ma wielu pacjentów, ale każdemu z nich powinien poświęcać wystarczającą uwagę oraz opiekę.

#6 Jest nastawiony na wyciągnięcie od ciebie jak największej ilości pieniędzy

Lekarz specjalnie kieruje zwierzaka na wachlarz badań, które w ogóle nie są mu potrzebne? To może znaczyć, że jest nastawiony jedynie na wyciąganie pieniędzy, a zdrowie pupila jest już dla niego mniej ważne. Najlepiej od razu zmienić takiego weterynarza.

#7 Ocenia cię i patrzy na ciebie z góry

Nie możesz pozwolić sobie na przeszczep organu dla twojego zwierzaka, bo taki zabieg wykracza poza twoje możliwości finansowe? Niestety ciężko jest to obejść. Jeśli w takim przypadku lekarz ocenia cię i patrzy na ciebie z góry, to znaczy, że powinieneś go zmienić.

Dobry weterynarz zawsze powinien być pomocny, jednocześnie nie krzywdząc cię i nie oceniając. Musisz wiedzieć, że możesz zgłosić się do niego z każdym nawet najmniejszym kłopotem.

#8 Gabinet jest brudny i zaniedbany

Możesz zobaczyć kilka włosów na podłodze, ale generalnie gabinet powinien być czysty i zadbany. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że lekarz nie dba o reputację swojego gabinetu, a to jest już bardzo zły znak.

Care Vet Pet Animal Veterinarian Doctor Medical

Care Vet Pet Animal Veterinarian Doctor Medical

#9 Nie pozwala ci zadawać pytań

Jeśli sam nie ukończyłeś weterynarii, to z pewnością będziesz mieć dużo pytań dotyczących opieki nad twoim zwierzakiem.

W gabinecie powinieneś czuć się na tyle komfortowo, aby zadawać tyle pytań, ile tylko przyjdzie ci na myśl. Najlepiej jeśli pod koniec wizyty lekarz sam zapyta cię, czy masz do niego jakieś pytania.

Jeśli czujesz się pośpieszany przez weterynarza, bo on chciałby już, abyś wyszedł i zrobił miejsce kolejnemu pacjentowi, to pomyśl o zmianie lekarza.

#10 Nie udziela satysfakcjonujących odpowiedzi na twoje pytania

Niezależnie od tego, czy jest to podświadome, czy celowe działanie, niektórzy weterynarze unikają bezpośredniego odpowiadania na pytania. Po zakończeniu wizyty i zadaniu wszystkich pytań, powinieneś czuć się całkowicie pewien tego, co się stało i co się stanie. Jeśli po spotkaniu jesteś jeszcze bardziej zdezorientowany niż kiedykolwiek, to znaczy, że lekarz nie wykonał dobrze swojej pracy.

Dobry weterynarz powinien rozwiewać wszystkie twoje wątpliwości. Jeśli tak nie jest, spróbuj wybrać się do innego lekarza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować