Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Agresywny pająk, którego jad paraliżuje ofiarę
Wiele z nas na widok pająka dostaje gęsiej skórki. Jeśli ty także należysz do grona osób z arachnofobią, to nie mamy dla ciebie dobrej wiadomości. Do naszego kraju dotarła tarantula ukraińska, co potwierdzają eksperci. Jest to jeden z największych pająków występujących w Europie Środkowo-Wschodniej.
Tarantula ukraińska dotarła do Polski
Samice tarantuli ukraińskiej mierzą do 40 mm długości bez odnóży oraz osiągają wagę do 7 g. Jest to jeden z największych pająków Europy Środkowej. Okazuje się, że egzotyczny pająk dotarł już do naszego kraju i można spotkać go na wschodnich obszarach Polski. Początkowo zdjęciami tych osobników dzielili się jedynie internauci, ale obecność tych pająków na terenie naszego kraju potwierdzili również eksperci. Obecność nowych gatunków owadów i pajęczaków w Polsce wiąże się z ociepleniem klimatu.
Zobacz także: 10 najciekawszych pająków, jakie można spotkać w Polsce. Jeden z nich kąsa wyjątkowo boleśnie
Agresywny pająk o nocnym trybie życia
Tarantula ukraińska jest agresywnym pająkiem, który atakuje w przypadku zagrożenia. Odnotowywano przypadki ukąszeń ludzi, a także innych zwierząt. Jej jad zawiera neurotoksyny, które paraliżują ofiarę oraz rozpuszczają jej narządy wewnętrzne. W dzień przebywa na dnie nory, a nocą czeka na ofiarę przy wejściu. Po upolowaniu, zaciąga zdobycz w głąb tunelu. Na szczęście ten gatunek pająka nie zagraża życiu człowieka, ale jego ukąszenie jest bolesne i może wywoływać długotrwałą opuchliznę.
Ma ciemny, szarobrązowy kolor, a jej grzbiet przecina jasny pas, a odnóża niewielkie, ciemne plamki.
Zachowaj ostrożność podczas spacerowania po otwartych terenach
Pierwsze doniesienia o pojawieniu się tych tarantul w Polsce można było zauważyć w mediach już w 2019 roku. Dostrzeżono je wtedy na wschodnich terenach kraju – na pastwiskach i polach. Ekspert, dr Piotr Bębas z Wydziału Biologii UW, twierdzi jednak, że gatunek ten można spotkać również w Bieszczadach.
Na tarantule ukraińskie należy uważać przede wszystkim podczas spacerowania po łąkach oraz otwartych terenach. Budują bowiem nory ukryte w ziemi, które ciężko jest zauważyć podczas przechadzki – a jeśli pająk poczuje się zagrożony, to z pewnością zaatakuje.
Na szczęście eksperci uspakajają, że pająki te dość rzadko się spotyka, a ich inwazja w Polsce jest niemożliwa ze względu na mroźne zimy, które u nas występują.
Zobacz także: 10 śmiertelnie niebezpiecznych pająków. Jeśli zobaczysz któregoś z nich, to natychmiast uciekaj