×

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Agresywny pająk, którego jad paraliżuje ofiarę

Wiele z nas na widok pająka dostaje gęsiej skórki. Jeśli ty także należysz do grona osób z arachnofobią, to nie mamy dla ciebie dobrej wiadomości. Do naszego kraju dotarła tarantula ukraińska, co potwierdzają eksperci. Jest to jeden z największych pająków występujących w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tarantula ukraińska dotarła do Polski

Samice tarantuli ukraińskiej mierzą do 40 mm długości bez odnóży oraz osiągają wagę do 7 g. Jest to jeden z największych pająków Europy Środkowej. Okazuje się, że egzotyczny pająk dotarł już do naszego kraju i można spotkać go na wschodnich obszarach Polski. Początkowo zdjęciami tych osobników dzielili się jedynie internauci, ale obecność tych pająków na terenie naszego kraju potwierdzili również eksperci. Obecność nowych gatunków owadów i pajęczaków w Polsce wiąże się z ociepleniem klimatu.

Zobacz także: 10 najciekawszych pająków, jakie można spotkać w Polsce. Jeden z nich kąsa wyjątkowo boleśnie

Źródło: <a href=East News / eastnews.pl">

Źródło: East News / eastnews.pl

Agresywny pająk o nocnym trybie życia

Tarantula ukraińska jest agresywnym pająkiem, który atakuje w przypadku zagrożenia. Odnotowywano przypadki ukąszeń ludzi, a także innych zwierząt. Jej jad zawiera neurotoksyny, które paraliżują ofiarę oraz rozpuszczają jej narządy wewnętrzne. W dzień przebywa na dnie nory, a nocą czeka na ofiarę przy wejściu. Po upolowaniu, zaciąga zdobycz w głąb tunelu. Na szczęście ten gatunek pająka nie zagraża życiu człowieka, ale jego ukąszenie jest bolesne i może wywoływać długotrwałą opuchliznę.

Ma ciemny, szarobrązowy kolor, a jej grzbiet przecina jasny pas, a odnóża niewielkie, ciemne plamki.

Źródło: <a href=IRME (@FundacjaIRME) / twitter.com">

Źródło: IRME (@FundacjaIRME) / twitter.com

Zachowaj ostrożność podczas spacerowania po otwartych terenach

Pierwsze doniesienia o pojawieniu się tych tarantul w Polsce można było zauważyć w mediach już w 2019 roku. Dostrzeżono je wtedy na wschodnich terenach kraju – na pastwiskach i polach. Ekspert, dr Piotr Bębas z Wydziału Biologii UW, twierdzi jednak, że gatunek ten można spotkać również w Bieszczadach.

Na tarantule ukraińskie należy uważać przede wszystkim podczas spacerowania po łąkach oraz otwartych terenach. Budują bowiem nory ukryte w ziemi, które ciężko jest zauważyć podczas przechadzki – a jeśli pająk poczuje się zagrożony, to z pewnością zaatakuje.

Na szczęście eksperci uspakajają, że pająki te dość rzadko się spotyka, a ich inwazja w Polsce jest niemożliwa ze względu na mroźne zimy, które u nas występują.

Zobacz także: 10 śmiertelnie niebezpiecznych pająków. Jeśli zobaczysz któregoś z nich, to natychmiast uciekaj

 

 

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować