×

Szokujący widok w dolnośląskim lesie. Gdy idziesz na grzyby, lepiej uważaj na głowę

Nadleśnictwo Wałbrzych, Lasy Państwowe podzieliło się na swoim Facebooku niesamowitym zdjęciem wykonanym w Górach Sowich. Widać na nim jelenia, który skoczył tak wysoko, że wręcz wygląda, jakby latał. Fotografia udowadnia, że podczas leśnych spacerów lepiej uważać na głowę!

Niezwykłe zdjęcie z Gór Sowich

Mamy dowód na latające jelenie! W Górach Sowich zarejestrował go jeden z naszych czytelników i na dowód przesłał zdjęcia! – napisało Nadleśnictwo Wałbrzych, Lasy Państwowe na swoim Facebooku.

Widok, który zapiera dech

Dolnośląskie lasy stanowią naturalne środowisko dla jeleni. Widok takiego zwierzaka nie jest więc tam niezwyczajnym zjawiskiem, jednak skaczącego TAK wysoko – już zdecydowanie jest! Fotografia jelenia wykonana przez Rafała Ossowskiego zachwyca i zapiera dech w piersiach. Stanowi jednak ostrzeżenie, że podczas leśnych spacerów warto uważać na głowę!

A tak na poważnie, to jeleniowate, mimo swoich rozmiarów, potrafią całkiem nieźle skakać, zarówno wzwyż jak i w dal. W Internecie krąży filmik zarejestrowany przez jednego z naszych kolegów leśników, na którym jeden osobnik wykonuje skok ponad 2 metry w górę i 10 metrów w dal! – wytłumaczyło na Facebooku Nadleśnictwo Wałbrzych, Lasy Państwowe.

Jeleń szlachetny zamieszkuje nie tylko znaczną część Europy, ale także Azję i północną Afrykę. Introdukowano go również do Ameryki Południowej, Australii i Nowej Zelandii.

Jego okres godowy nazywany rykowiskiem rozpoczyna się w połowie września i trwa zazwyczaj około 3-4 tygodnie. Zazwyczaj rozpoczyna się wraz z jesienią, co przypada na połowę września. Zdarza się jednak, że ryk jeleni można usłyszeć już pod koniec sierpnia. Czas ten może jednak zależeć od warunków pogodowych czy też lokalnych populacji zwierząt. W czasie rykowiska samice i samce jelenia spotykają się w jednym miejscu, aby odbyć gody. W efekcie na świat przyjdzie kolejne pokolenie. Dla zwierzaków jest to bardzo intensywny czas.

Charakterystycznym znakiem rykowiska są głośne odgłosy wydawane przez samce. Ich celem jest odstraszenie konkurencji, a także zwabienie potencjalnych partnerek. Ryczenie jest tak głośne, że można usłyszeć je nawet z odległości kilku kilometrów.

Zwykle rykowisko trwa około 4 tygodni. Warto wspomnieć, że dla zwierząt jest to bardzo wyczerpujący i intensywny czas – podczas godów mogą stracić nawet 30 procent swojej masy! Wraz z zakończeniem okresu rykowiska, zwierzęta ponownie się rozchodzą. Zapłodnione samice tworzą grupy i czekają na narodziny potomstwa, podczas gdy samce kierują się do swoich ostoi, w których regenerują siły utracone w czasie godów. Młode rodzą się zwykle po około 230 dniach ciąży.

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować