Kategorie Norfolk terrierPsyRasy psów

Norfolk terrier od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Norfolk terrier to mała rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Norfolk terrier

Norfolk terrier historia

Psy tej rasy pochodzą ze wschodniej Anglii, a za ich przodków uważa się terriery irlandzkie, cairn terriery oraz border terriery. Dawniej wykorzystywano je głównie do tępienia gryzoni, a także do polowań na lisy.

Przedstawiciel rasy po raz pierwszy został zaprezentowany na wystawie w roku 1932. W naszym kraju norfolk terriery pojawiły się w latach 90. Do dzisiaj w Polsce psy te cieszą się jednak dość niską popularnością.

Norfolk terrier

Norfolk terrier wygląd

Jest to mały pies o mocnym ciele oraz krótkim grzbiecie. Posiada twardą i sztywną sierść, która przylega do ciała, a na szyi jest nieco dłuższa. Występuje we wszystkich umaszczeniach pszenicznego i rudego, a także grizzle, szarym oraz czarnym podpalanym.

Norfolk terrier waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 5 do 8 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi około 25-26 cm.

Pies norfolk terrier

Norfolk terrier charakter

Nie daj się zwieść małym rozmiarom tego psa. Mówi się bowiem, że to wielki duch w małym ciele! Norfolk terriery cechują się silnym charakterem, odwagą, żywiołowością oraz ciekawością otaczającego świata.

Psy tej rasy są bardzo energiczne – ogromną radość sprawiają im zabawy na świeżym powietrzu, aportowanie czy też gonienie za piłką. Lubią nowe wyzwania i dobrze sprawdzają się w psich sportach. Są sprytne, inteligentne i nieustraszone.

Norfolk terriery silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Dobrze dogadują się z dziećmi oraz innymi psami. Ze względu na instynkt łowiecki należy jednak uważać na ich kontakty z mniejszymi zwierzakami.

Pies tej rasy nie lubi się nudzić oraz siedzieć w miejscu. Wymaga zajęć, a także treningu fizycznego oraz psychicznego. Potrzebuje również wczesnej socjalizacji. Z pewnością nie jest to pies dla kanapowca!

Rasa norfolk terrier

Norfolk terrier choroby

Psy tej rasy raczej rzadko chorują. Mogą jednak wystąpić kłopoty z oczami, choroby serca, problemy skórne, padaczka oraz zwichnięcie rzepki.

Długość życia wynosi około 12-15 lat.

Norfolk terrier

Norfolk terrier pielęgnacja

Psa tej rasy należy raz w tygodniu wyczesywać oraz trymować dwa razy w roku. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Norfolk terrier

Norfolk terrier szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Norfolk terrier szczeniak

Norfolk terrier hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Niestety w naszym kraju nie ma zbyt wielu hodowli tej rasy, więc szczeniaka najlepiej wcześniej zamówić.

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Norfolk terrier szczeniak
Źródło: researchbreeder.com

Norfolk terrier cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!