Kategorie PsyRasy psówTerier irlandzki

Terier irlandzki od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Terier irlandzki to średniej wielkości pies pochodzący z Irlandii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Terier irlandzki

Teriery irlandzkie historia

Pochodzenie rasy nie jest do końca pewne. Wiadomo jednak, że teriery irlandzkie mieszkały od stuleci w Irlandii. Wykorzystywano je wtedy do różnych ról – pilnowania domu, tępienia gryzoni, a także do towarzystwa.

Pod koniec XIX wieku teriery irlandzkie zostały ujednolicone pod względem umaszczenia – zaakceptowano jedynie te w kolorze rudym.

Pierwsza wystawa psów tej rasy odbyła się w roku 1875, a pierwszy klub rasy powstał w 1879 roku. Do naszego kraju teriery irlandzkie trafiły jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej.

Terier irlandzki

Irlandzki terier wygląd

Jest to średniej wielkości pies o szczupłej sylwetce. Posiada szorstką sierść, która występuje wyłącznie w umaszczeniu rudym oraz jego odcieniach.

Terier irlandzki waga i wzrost

Samce osiągają wagę od 12 do 20 kg, a samice od 11 do 17 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi 45-52 cm dla psów oraz 45-49 cm dla suczek.

Pies terier irlandzki

Terier irlandzki charakter

Jest to energiczny i aktywny pies, który lubi spacery, ruch oraz zabawy na świeżym powietrzu. Wobec ludzi jest przyjazny, ale wobec innych psów bywa konfliktowy.

Teriery irlandzkie silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Ze względu na silny instynkt myśliwski mogą mieć tendencje do gonienia za innymi zwierzakami. Z tego względu warto już od szczeniaka szkolić te psy z posłuszeństwa.

Psy tej rasy cechują się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko się uczą. Bywają jednak uparte i niezależne. Do obcych zazwyczaj podchodzą z rezerwą.

Rasa terier irlandzki

Terier irlandzki choroby

Jest to rasa należąca do najmniej obciążonych chorobami genetycznymi. U terierów irlandzkich bardzo rzadko może wystąpić rogowacenie łap oraz kamica moczowa.

Długość życia wynosi około 13-15 lat.

Terier irlandzki

Terier irlandzki pielęgnacja

Odpowiednio pielęgnowany pies tej rasy praktycznie nie linieje. Teriera irlandzkiego należy raz na kilka dni wyczesywać oraz trymować 2-3 razy w roku.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Irlandzki terier

Terier irlandzki opinie

Ze względu na spory temperament nie jest to rasa polecana początkującym opiekunom. Teriery irlandzkie bywają uparte, a także zadziorne w stosunku do innych psów. Mają także silny instynkt myśliwski, a więc wymagają właściciela, który odpowiednio je wychowa.

Odpowiednio prowadzony pies tej rasy jest lojalnym i wiernym towarzyszem, który szybko się uczy. Odpowiednio pielęgnowany praktycznie nie linieje.

Irlandzki terier

Terier irlandzki szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Terier irlandzki szczeniak

Terier irlandzki hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Terier irlandzki do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Terier irlandzki szczeniak
Źródło: commons.wikimedia.org

Terier irlandzki cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1200 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!