Kategorie Border terrierPsyRasy psów

Border terrier od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Border terrier to mały, szorstkowłosy pies pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Border terrier

Pies border terrier historia

Przodkowie tych psów pochodzą z terenu znajdującego się na granicy Szkocji i Anglii. Dawniej wykorzystywano je głównie do polowań na wydry oraz lisy, a także do tępienia gryzoni.

Rasa ta została oficjalnie uznana przez British Kennel Club w roku 1920. Co ciekawe, przez cały ten czas udało się utrzymać pierwotny wzorzec border terriera i nie zmieniono go pod kątem wystaw.

Do naszego kraju pierwszy przedstawiciel rasy trafił w roku 2000.

Pies border terrier

Border terrier wygląd

Jest to mały, szorstkowłosy pies o bardzo naturalnym wyglądzie. Posiada specyficzną, szeroką głowę. Występuje w umaszczeniu grizzle, pszenicznym, rudym oraz błękitnym podpalanym.

Border terrier waga i wzrost

Samce osiągają wagę od 6 do 7 kg, a samice od 5 do 6,5 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi maksymalnie 40 cm dla psów oraz maksymalnie 36 cm dla suczek.

Border terrier
Źródło: pixabay.com

Border terrier charakter

Jest to energiczny i zwinny pies, który uwielbia ruch oraz aktywność fizyczną. Chętnie bawi się, biega oraz goni za piłką. Jest niezwykle ciekaw otaczającego go świata.

Border terriery silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Są bardzo rodzinne i towarzyskie. Lubią przebywać blisko człowieka. Nie ma problemu z akceptowaniem innych psów.

Pies tej rasy cechuje się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko się uczy. Bywa jednak uparty. Ze względu na silny instynkt łowiecki należy uważać na jego kontakty z mniejszymi zwierzakami.

Pies border terrier

Border terrier choroby

Jest to zdrowa i odporna rasa, u której raczej rzadko występują choroby genetyczne. Sporadycznie zdarzają się zwichnięcia rzepek kolanowych.

Długość życia dla border terriera wynosi około 12-14 lat.

Border terrier

Border terrier pielęgnacja

Pielęgnacja nie jest skomplikowana. Psa tej rasy należy czesać minimum 2 razy w tygodniu oraz trymować od 2 do 3 razy w roku. Dzięki temu można ograniczyć jego linienie. Border terriera kąpie się jedynie w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Pies border terrier

Border terrier szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Border terrier szczeniaki

Border terrier hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy. W naszym kraju działa kilka hodowli psów tej rasy.

Border terrier do adopcji

Może zdarzyć się, że pies tej rasy będzie dostępny do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Border terrier szczeniak

Border terrier cena

Ile kosztuje border terrier? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 3500 zł. Pamiętaj jednak, że cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!