×

Kot brytyjski od A do Z – czyli wszystko, co warto wiedzieć o rasie

Kot brytyjski to jedna z popularniejszych ras kotów, która zdobyła szerokie uznanie na świecie. To majestatyczne i dostojne zwierzaki, które odznaczają się charakterystycznym wyglądem. Warto wspomnieć, że kot brytyjski krótkowłosy jest największą rasą kotów o krótkim włosie. Przed przygarnięciem brytyjczyka do domu, warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.

Reklama
Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Kot brytyjski historia

Według legendy te futrzaki zostały sprowadzone na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie w celu walki ze szczurami. Faktem jest jednak, że koty brytyjskie wywodzą się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię. W latach 50. XX wieku hodowcy przy pomocy krzyżowania brytyjczyków z persem niebieskim wzmocnili populację oraz poprawili cechy rasy.

Źródło: picryl.com

Źródło: picryl.com

Kot brytyjski wygląd

Istnieje ponad 150 odmian kotów brytyjskich, a każda z nich posiada odmienne umaszczenie. Najbardziej popularną odmianą kota brytyjskiego jest jednak ta o srebrzystym, niebieskawym futerku. Rasa dzieli się na krótkowłosą i długowłosą. Obydwie odmiany posiadają krzepką budowę ciała, a różnią się przede wszystkim długością włosa. Brytyjczyki mają duże i zaokrąglone oczy, które mogą przybierać różne barwy. Uszy są szeroko rozstawione, a ogon średniej długości.

Reklama

Waga kotów brytyjskich waha się od 4 do 9 kg.

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Kot brytyjski charakter

Przedstawiciele rasy są inteligentni, łagodni oraz spokojni. Cechują się łagodnym temperamentem – te koty nie są natrętne i lubią zachowywać dystans. Nie mają problemów z dogadywaniem się z innymi kotami. Silnie przywiązują się do opiekuna, ale lubią również zachować własną przestrzeń. Bywa, że te koty potrzebują chwili spędzonej w samotności – nie należy ich zmuszać do interakcji. Brytyjczyki lubią ciszę, spokój, a także wygrzewanie się na słońcu.

Reklama
Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Kot brytyjski będzie szczęśliwy w spokojnym i zrównoważonym domu. Te futrzaki raczej wolą towarzystwo nieco starszych dzieci, ponieważ łatwiej będzie im się z takimi dogadać. Brytyjczyki potrzebują zabaw (zarówno z opiekunem jak i bez), a także własnego kąta do odpoczynku. Gdy mają na to ochotę, lubią być głaskane, ale nieszczególnie przepadają za noszeniem na rękach.

Źródło: flickr.com

Źródło: flickr.com

Problemy zdrowotne kota brytyjskiego

Te koty często cierpią na wielotorbielowatość nerek i ma to podłoże genetyczne. W takim przypadku na obydwóch nerkach kotów mogą powstawać torbiele, które ciężko jest wykryć w stadium początkowym. Mogą one natomiast wywołać niewydolność nerek, a to jest już łatwiej wykryć.

Brytyjczyki miewają także kłopoty z drożnością kanalików nosowo-łzowych. W takim przypadku oczy kotów nadmiernie łzawią. Jeśli zauważysz owe objawy, musisz jak naszybciej zgłosić się do weterynarza w celu wykonania zabiegu płukania kanalików.

Reklama

Należy również kontrolować wagę kotów brytyjskich, ponieważ ze względu na ich zamiłowanie do jedzenia, mogą łatwo nabawić się nadwagi.

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Kot brytyjski pielęgnacja

Sierść kota brytyjskiego wymaga regularnego szczotkowania. W przypadku odmiany długowłosej należy robić to częściej. Jeśli chodzi o odmianę krótkowłosą, to wystarczy cotygodniowe czesanie za pomocą gęstego grzebienia. Nie wolno też zapominać o higienie uszu i zębów.

Kot brytyjski kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota brytyjskiego? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Źródło: pxhere.com

Źródło: pxhere.com

Kot brytyjski hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego brytyjczyka, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Felinologicznym. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Kot brytyjski do adopcji

Zdarza się, że koty tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Uwaga na pseudo-hodowle

Nie oszczędzaj przy zakupie kota brytyjskiego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł!

Zobacz także: 20 ciekawych faktów o kotach, których wcześniej raczej nie znałeś

 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować