×

Egipski mau – zanim go kupisz, powinieneś o tym wiedzieć

Egipski mau to jedna z niewielu naturalnie cętkowanych ras kotów. Myślisz o zakupie przedstawiciela tej rasy? W takim razie warto, abyś dowiedział się więcej na jej temat. Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Egipski mau charakter

Jest to energiczny i żywiołowy kot, który kocha uwagę i nie przepada za nudą. Silnie przywiązuje się do swoich opiekunów, a w stosunku do obcych często jest nieco nieśmiały. Jest wierny, lojalny i będzie świetnym towarzyszem dla dzieci.

Cechuje się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko uczy się nowych umiejętności. Jest aktywny, żywiołowy i uwielbia zabawy. Nie boi się wody. Z łatwością przystosowuje się do nowych warunków. Jest dość gadatliwy.

Egipskie mau wygląd

Koty te mają podobną budowę do kotów abisyńskich. To średniej wielkości futrzaki o dobrze umięśnionych sylwetkach. Posiadają delikatną i jedwabistą sierść, która mocno przylega do skóry. Występują w trzech rodzajach umaszczenia: srebrnym, brązowym oraz dymnym. We wszystkich występuje cętkowanie.

Mau egipski waga

Koty te rasy osiągają wagę od 3 do 7 kg.

Koty egipskie mau zdrowie

Generalnie rasa ta jest cieszy się bardzo dobrym zdrowiem, odpornością i długowiecznością. W jej obrębie może jednak wystąpić kardiomiopatia przerostowa.

Egipski mau

Egipski mau długość życia

Koty tej rasy żyją około 15-20 lat.

Egipskie mau pielęgnacja

Pielęgnacja przedstawicieli tej rasy jest prosta i niewymagająca. Egipskie mau należy raz w tygodniu wyczesywać, a także regularnie kontrolować stan ich oczu, uszu i pazurków. Kotom należy zapewnić dobrej jakości karmę, która w większości będzie składać się z mięsa.

Egipski mau kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota tej rasy? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Źródło: pinterest.com

Źródło: pinterest.com

Egipski mau hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego kota tej rasy, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest prowadzona przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Egipski mau cena

Zastanawiasz się, ile pieniędzy należy przygotować na zakup kota egipskiego mau? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 3000 do 4000 zł.

Uwaga na pseudo-hodowle

Nigdy nie oszczędzaj przy zakupie kota rasowego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł. Nie daj się oszukać!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować