×

Kot rosyjski niebieski – przed zakupem powinieneś to wiedzieć

Kot rosyjski niebieski znany jest również jako kot archangielski oraz kot maltański. To rasa kota pochodząca z zachodniej Rosji. Myślisz o zakupie takiego futrzaka? W takim razie warto, abyś dowiedział się więcej na jego temat. Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Źródło: pxfuel.com

Źródło: pxfuel.com

Kot rosyjski niebieski charakter

Jest to towarzyski, przyjacielski i ciekawski kot. Lubi zabawy oraz przebywanie w towarzystwie swojego opiekuna. Źle znosi samotność dlatego nie jest polecany dla osób, które rzadko bywają w domu. Jest bardzo czuły i silnie przywiązuje się do swojego człowieka. Do obcych podchodzi jednak z dystansem i nieufnością. Dzięki swojej inteligencji szybko się uczy i opanowuje sztuczki. Troskliwie opiekuje się swoim potomstwem.

Kot rosyjski niebieski wygląd

Jest to średniej wielkości kot o eleganckim wyglądzie. Posiada długie kończyny, które zakończone są owalnymi łapkami. Cechują się oczami w kształcie migdałów, które zazwyczaj są w zielonym kolorze oraz postawionymi, dużymi uszami. Posiada pluszowe futro w niebiesko-szarym umaszczeniu. Nos oraz poduszki łap są w kolorze lawendowym.

Kot archangielski

Kot rosyjski niebieski waga

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 4 do 6 kg.

Koty rosyjskie niebieskie zdrowie

Jest to zdrowa i odporna rasa, której nie dokuczają problemy genetyczne. Jak u wielu kotów może jednak pojawić się kamica moczowa oraz niewydolność nerek. Przedstawiciele rasy mają też skłonności do zatruć. Z tego względu powinno się je odpowiednio zaszczepić oraz odrobaczyć.

Kot maltański

Kot rosyjski niebieski długość życia

Koty te żyją około 15-18 lat.

Koty rosyjskie niebieskie pielęgnacja

Ze względu na skłonności do zatruć kota tej rasy należy odpowiednio wcześnie odrobaczyć i zaszczepić. Trzeba również raz w tygodniu go wyczesywać. Zadbaj też o dobrej jakości karmę, która w większości będzie składała się z mięsa.

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota rosyjskiego niebieskiego? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Kot rosyjski niebieski hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego kota tej rasy, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Felinologicznym. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski cena

Zastanawiasz się, ile może kosztować taki kot? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 1800 do 3000 zł.

Uwaga na pseudo-hodowle

Pamiętaj, aby nigdy nie oszczędzać przy zakupie rasowego kota. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł. Nie daj się oszukać!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować