×

10 największych ras kotów domowych. Ich rozmiary są imponujące

Duże koty potrafią imponować swoimi niecodziennymi rozmiarami. To zadziwiające, ale niektóre z nich mogą ważyć nawet więcej niż 20 kg! Jakie są największe koty domowe? A jaka jest największa rasa kota? Przewiń niżej, aby dowiedzieć się więcej.

Duże koty – oto największe koty domowe:

#1 Savannah

Duże koty? Z pewnością należy do nich savannah. To może być nawet największa rasa kota na świecie. Savannah pochodzi z USA – rasa powstała w wyniku skrzyżowania kota domowego z serwalem. Rozmiary tego kota są naprawdę imponujące!

Męski przedstawiciel rasy może ważyć nawet więcej niż 20 kg. Kotki natomiast ważą średnio około 16 kg.

W przeciwieństwie do innych kotów, savannah nie stroni od wody. Te futrzaki są mocne, silne, ale również przyjacielskie.

#2 Ashera

Źródło: koty.pl

Źródło: koty.pl

Przedstawiciele rasy osiągają naprawdę spore rozmiary – stojąc na tylnych łapach mierzą około 120 cm. Koty ashera ważą od 10 do 15 kg, a ich długość życia wynosi od 20 do 25 lat.

Ile kosztuje kot ashera? Odpowiedź na to pytanie również może zwalić cię z nóg. Te futrzaki sprzedawane są w bardzo wysokich cenach, które osiągają nawet do 125 tysięcy dolarów!

#3 Chausie

Źródło: catsplace.org

Źródło: catsplace.org

Ta rasa powstała w wyniku połączenia nierasowego kota domowego z dzikim kotem błotnym. Została zarejestrowana w 1995 roku.

Chausie są znacznie większe niż zwyczajne koty domowe – istnieją osobniki ważące nawet do 18 kg oraz mierzące metr długości.

Jest to bardzo inteligentna rasa, która silnie przywiązuje się do człowieka. Jej przedstawiciele są towarzyscy, łagodni oraz gadatliwi.

#4 Maine coon

Ta rasa pochodzi z Ameryki Północnej, a jej przedstawiciele wyróżniają się inteligencją, żywiołowością oraz wielkością.

Statystyczna waga dla kota maine coon wynosi 10 kg jednak istnieją znacznie większe osobniki. Przedstawicielom rasy objętości dodaje gęste futro, a także długi ogon.

Zobacz także: Zachwycające zdjęcia jednego z przedstawicieli rasy Maine Coon. To niesamowite jaki jest duży!

#5 Kot bengalski

Rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych powstała dzięki skrzyżowaniu kota domowego z dzikim kotem bengalskim.

Statystyczne koty bengalskie ważą około 8 kg, jednak z całą pewnością istnieją większe osobniki. Te piękne futrzaki silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Lubią towarzystwo człowieka, a także dzieci. Koty bengalskie dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

#6 Kot norweski leśny

Źródło: reddit.com

Źródło: reddit.com

Ta rasa kota została przystosowana do życia w chłodnym klimacie. Kot norweski leśny może osiągać do 11 kg wagi. Jego gęste futro sprawia jednak, że wydaje się znacznie większy.

Te futrzaki są inteligentne, muskularne oraz zwinne. Silnie przywiązują się do członków rodziny, ale wobec obcych może być nieufne. Są dobrymi łowcami i lubią polować.

#7 Kot syberyjski

Źródło: pethelpful.com

Źródło: pethelpful.com

Gdy ktoś pyta o duże koty, z pewnością nie można zapomnieć o kocie syberyjskim. Jest to jedna z największych ras kotów domowych – jej przedstawiciele mogą ważyć nawet 12 kg.

Pomimo sporych gabarytów koty syberyjskie są bardzo skoczne, zwinne i żywiołowe. Cechują się również wysokim poziomem inteligencji, przyjacielskością oraz uczuciowością.

#8 Kot brytyjski

Kot brytyjski

Kot brytyjski jest jedną z najpopularniejszych ras kotów. Przedstawiciele rasy mogą osiągać wagę do 11 kg oraz wysokość w kłębie do 40 cm.

Istnieje ponad 150 odmian kotów brytyjskich, a każda z nich posiada odmienne umaszczenie. Najbardziej popularną odmianą kota brytyjskiego jest jednak ta o srebrzystym, niebieskawym futerku.

Przedstawiciele rasy są inteligentni, łagodni oraz spokojni. Cechują się łagodnym temperamentem – te koty nie są natrętne i lubią zachowywać dystans. Nie mają problemów z dogadywaniem się z innymi kotami. Silnie przywiązują się do opiekuna, ale lubią również zachować własną przestrzeń.

#9 Ragdoll

Ragdoll

Te koty mogą ważyć nawet 10 kg oraz mierzyć do 70 cm. Przedstawiciele rasy są wspaniałymi towarzyszami, również dla rodzin z dziećmi.

Ragdoll uwielbia być noszony na rękach – odpręża się wtedy i rozluźnia mięśnie.

#10 Kurylski bobtail

Źródło: koty.pl

Źródło: koty.pl

Są to koty o unikalnym wyglądzie oraz wspaniałym charakterze. Przedstawiciele rasy osiągają wagę do 10 kg.

Te koty są zwinne i skoczne, a ich krótki ogon przypomina pompon.

Zobacz także: Najdroższe rasy kotów na świecie. Ich ceny przyprawiają o zawroty głowy

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować