Kot brytyjski od A do Z – czyli wszystko, co warto wiedzieć o rasie
Kot brytyjski to jedna z popularniejszych ras kotów, która zdobyła szerokie uznanie na świecie. To majestatyczne i dostojne zwierzaki, które odznaczają się charakterystycznym wyglądem. Warto wspomnieć, że kot brytyjski krótkowłosy jest największą rasą kotów o krótkim włosie. Przed przygarnięciem brytyjczyka do domu, warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.
Kot brytyjski historia
Według legendy te futrzaki zostały sprowadzone na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie w celu walki ze szczurami. Faktem jest jednak, że koty brytyjskie wywodzą się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię. W latach 50. XX wieku hodowcy przy pomocy krzyżowania brytyjczyków z persem niebieskim wzmocnili populację oraz poprawili cechy rasy.
Kot brytyjski wygląd
Istnieje ponad 150 odmian kotów brytyjskich, a każda z nich posiada odmienne umaszczenie. Najbardziej popularną odmianą kota brytyjskiego jest jednak ta o srebrzystym, niebieskawym futerku. Rasa dzieli się na krótkowłosą i długowłosą. Obydwie odmiany posiadają krzepką budowę ciała, a różnią się przede wszystkim długością włosa. Brytyjczyki mają duże i zaokrąglone oczy, które mogą przybierać różne barwy. Uszy są szeroko rozstawione, a ogon średniej długości.
Waga kotów brytyjskich waha się od 4 do 9 kg.
Kot brytyjski charakter
Przedstawiciele rasy są inteligentni, łagodni oraz spokojni. Cechują się łagodnym temperamentem – te koty nie są natrętne i lubią zachowywać dystans. Nie mają problemów z dogadywaniem się z innymi kotami. Silnie przywiązują się do opiekuna, ale lubią również zachować własną przestrzeń. Bywa, że te koty potrzebują chwili spędzonej w samotności – nie należy ich zmuszać do interakcji. Brytyjczyki lubią ciszę, spokój, a także wygrzewanie się na słońcu.
Kot brytyjski będzie szczęśliwy w spokojnym i zrównoważonym domu. Te futrzaki raczej wolą towarzystwo nieco starszych dzieci, ponieważ łatwiej będzie im się z takimi dogadać. Brytyjczyki potrzebują zabaw (zarówno z opiekunem jak i bez), a także własnego kąta do odpoczynku. Gdy mają na to ochotę, lubią być głaskane, ale nieszczególnie przepadają za noszeniem na rękach.
Problemy zdrowotne kota brytyjskiego
Te koty często cierpią na wielotorbielowatość nerek i ma to podłoże genetyczne. W takim przypadku na obydwóch nerkach kotów mogą powstawać torbiele, które ciężko jest wykryć w stadium początkowym. Mogą one natomiast wywołać niewydolność nerek, a to jest już łatwiej wykryć.
Brytyjczyki miewają także kłopoty z drożnością kanalików nosowo-łzowych. W takim przypadku oczy kotów nadmiernie łzawią. Jeśli zauważysz owe objawy, musisz jak naszybciej zgłosić się do weterynarza w celu wykonania zabiegu płukania kanalików.
Należy również kontrolować wagę kotów brytyjskich, ponieważ ze względu na ich zamiłowanie do jedzenia, mogą łatwo nabawić się nadwagi.
Kot brytyjski pielęgnacja
Sierść kota brytyjskiego wymaga regularnego szczotkowania. W przypadku odmiany długowłosej należy robić to częściej. Jeśli chodzi o odmianę krótkowłosą, to wystarczy cotygodniowe czesanie za pomocą gęstego grzebienia. Nie wolno też zapominać o higienie uszu i zębów.
Kot brytyjski kocięta
Myślisz o przygarnięciu małego kota brytyjskiego? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.
Kot brytyjski hodowla
Jeśli chcesz zakupić małego brytyjczyka, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Felinologicznym. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
Kot brytyjski do adopcji
Zdarza się, że koty tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!
Uwaga na pseudo-hodowle
Nie oszczędzaj przy zakupie kota brytyjskiego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł!
Zobacz także: 20 ciekawych faktów o kotach, których wcześniej raczej nie znałeś