Udało się ewakuować 10 kangurów z ZOO w Charkowie. „Były całkowicie przerażone”
Udało się ewakuować 10 kangurów z ZOO w Charkowie. Miasto to jest drugie co do wielkości w Ukrainie i wielokrotnie było ostrzeliwane przez Rosjan.
Z niebezpiecznego ZOO do nowego domu
Kangury wcześniej mieszkały w charkowskim ZOO Feldman Ecopark. To właśnie tam zginęło trzech pracowników, a także zwierzęta, w tym orangutany. Na filmiku widzimy, jak przestraszone zwierzęta są transportowane z Charkowa do nowego, bezpiecznego domu.
https://www.youtube.com/watch?v=uNP266H5PUI
Minął już ponad miesiąc od wybuchu wojny, a my wciąż ewakuujemy zwierzęta. – przyznał kierowca pojazdu, który wiózł kangury do nowego domu.
W oświadczeniu ZOO czytamy:
Te kangury są już bezpieczne. Całe szczęście, ponieważ ich ogrodzenia były wielokrotnie ostrzeliwane. Wierzymy, że teraz wszystko będzie dobrze. Bardzo dziękujemy wolontariuszom i pracownikom, którzy podejmują ryzyko ratowania zwierząt, a także wielu naszym przyjaciołom – ludziom, firmom i organizacjom pozarządowym, które pomagają nam finansowo, dzięki czemu nasze akcje ratunkowe są możliwe. Wasze wsparcie ratuje życie.
Nie wszystkie zwierzaki mają tyle szczęścia
Te kangury udało się uratować, ale nie wszystkie zwierzęta mają tyle szczęścia. Niektóre z nich zginęły w wyniku rosyjskich ataków. Wcześniej w wyniku rosyjskiego ostrzału w charkowskim ZOO zostały także zniszczone zimowe zagrody małp człekokształtnych. Według raportów, zginęły dwa orangutany i szympans.
Nie jesteśmy w stanie uniknąć tragedii. Cztery daniele i trzy kozy walijskie padły ofiarą kolejnego barbarzyńskiego ostrzału. Lista ofiar wśród naszych zwierząt jest niestety coraz dłuższa. Jedynym sposobem na uratowanie zwierząt jest ewakuacja. – przyznaje ZOO.
Personelowi i ratownikom udało się ostatnio uratować rzadkie żółwie pustynne, a także małpy białonose oraz rokselany złociste.
Ewakuacja takich żółwi nie jest taka łatwa – ważą 100 kg lub więcej, ale daliśmy radę.
Agencja informacyjna Interfax-Ukraina podała, że wcześniej w tym ZOO znajdowało się ponad 300 gatunków zwierząt, a od 24 lutego było wielokrotnie atakowane przez Rosjan.
Zwierzęta, czyli ciche ofiary wojny
Zwierzęta nienawidzą wojny tak samo jak ludzie. Wybuchy, strzały, rakiety… wszystkie te dźwięki przerażają naszych futrzanych przyjaciół, co powoduje u nich stres, a nawet depresję.
W obliczu wojny w Ukrainie, większość z nas czuje się bezradna i bezsilna. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy pomóc zwierzętom z Ukrainy oraz ich rodzinom, a także futrzakom ze schronisk, które nie mają dokąd pójść. Kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się, jak możesz pomóc ukraińskim zwierzakom.
Zobacz także: Przez 17 km nieśli starego psa do granicy
Zobacz także: Brytyjczyk, który odmówił opuszczenia Ukrainy bez swojego psa, przekracza granicę pieszo
Zobacz także: Ukraińscy żołnierze przygarnęli samotnego szczeniaka. „Było nam go żal. Na zewnątrz było zimno”