×

Dlaczego koty chorują na nerki? Znamy przyczynę i pierwsze objawy choroby!

Początkowe objawy choroby nerek łatwo przeoczyć. Należy pamiętać, że niewydolność nerek potrafi poważnie odbić się na zdrowiu naszego pupila. Najczęściej chorują starsze zwierzaki, jednak choroba potrafi też dotknąć młode zwierzęta. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ich zdrowie. Wyjaśniamy, dlaczego koty chorują na nerki i jak rozpoznać pierwsze objawy.

Objawy sugerujące, że koty chorują na nerki

Początkowym objawem sugerującym, że coś dzieje się nie tak z naszym zwierzakiem jest oczywiście zmiana jego zachowania. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zwierzę zacznie być apatyczne, ospałe, a jego sierść zacznie nadmiernie wypadać. Później kolejnym objawem mogą być wymioty, nieprzyjemny zapach z pyszczka i niechęć do jedzenia oraz picia. Jeśli zauważymy podobne zachowania u naszego kota, nie ma na co czekać! Powinniśmy jak najszybciej reagować i udać się do lekarza weterynarii. Badania w klinice potwierdzą nasze obawy. Należy wykonać USG jamy brzusznej, a także badanie krwi i moczu. Im wcześniej uda nam się ustalić diagnozę, tym szybciej wdrożymy leczenie.

Pixbay

Pixbay

Lepiej zapobiegać chorobie niż ją leczyć. To sprawdza się i u ludzi, i zwierząt. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja stanu zdrowia zwierzęcia, ale też regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych. Jakich? Przede wszystkim analiza krwi oraz USG nerek, które warto wykonywać, nawet jeśli nasz kot nie wykazuje poważnych objawów. Warto też zabezpieczać otoczenie kota, ponieważ jednym z powodów powstania choroby jest połknięcie dużej ilości leków, które pozostawimy na stole bez opieki.

Pixbay

Pixbay

Naszej troski wymagać będą koty i te starsze i te narażone na choroby genetycznie. Dlatego, jeśli bierzemy rasowego kota z hodowli, lepiej dowiedzmy się, czy jest obarczony problemami genetycznymi. I pamiętajmy o badaniach!

Może Cię zainteresować