×

Turysta chciał pogłaskać lwa. Szybko tego pożałował, drapieżnik dał mu lekcję

Dzikie zwierzęta nie są przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi, a ich życie rządzi się własnymi prawami. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a czasami pojawiają się osoby, które próbują traktować takie zwierzaki jak psy czy też koty. Należy pamiętać, że takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i może mieć przerażające skutki. W ostatnim czasie do sieci wypłynął filmik ukazujący turystę, który chciał pogłaskać dzikiego lwa po głowie.

Sytuacja miała miejsce w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii

Turyści jechali samochodem, który zatrzymał się tuż obok dzikich lwów. W pewnym momencie jeden z mężczyzn otworzył okno, chcąc pogłaskać dzikiego zwierzaka.

youtube.com

youtube.com

Lew nie był z tego faktu zadowolony

Ten dziki zwierzak mógł osiągnąć wagę ponad 180 kg oraz mieć 3 metry długości. Na początku nie reagował na zaczepki turysty, ale już po chwili zaczął pokazywać zęby oraz ryczeć. Było to z jego strony ostrzeżenie. Całą sytuację obejrzysz na poniższym filmiku.

 

Zachowanie turysty zostało publicznie skrytykowane

„To że lwy podchodzą do samochodów, nie oznacza, że chcą zaprzyjaźnić się z turystami. One po prostu szukają cienia, w którym mogą się schronić i schłodzić. Ten mężczyzna otworzył okno i chciał pogłaskać lwa. Było to bardzo nieprzemyślane i nieodpowiedzialne zachowanie, które mogło źle się skończyć. Lew mógł bardzo łatwo dostać się do wnętrza pojazdu i rozprawić się z ludźmi znajdującymi się w środku. Przecież to dziki zwierzak! Turyści mieli dużo szczęścia, że skończyło się to w taki sposób. Gdyby lew zrobił im krzywdę, prawdopodobnie musiałby zostać uśpiony.”

youtube.com

youtube.com

To nie pierwsza taka sytuacja

Ten incydent to tylko jeden z wielu. Na początku tego roku do sieci trafiło podobne wideo ukazujące geparda, który skoczył na tylne siedzenie dżipa podczas zwiedzania afrykańskiego safari. W czerwcu kobietę zaatakował żubr po tym, jak grupa ludzi podeszła zbyt blisko do masywnego zwierzęcia.

Dzikie zwierzęta nie będą zachowywać się jak zwierzęta domowe!

Ludzie często zapominają, że dzikie zwierzęta mają swoje zachowania oraz rządzą się swoimi prawami. Powinno to być rzeczą oczywistą, że nigdy nie należy dobrowolnie dotykać, głaskać ani w żaden inny sposób zaczepiać zwierząt żyjących na wolności. Niestety ludziom wciąż brakuje wiedzy na temat interakcji z dzikimi zwierzakami. Pamiętajmy, że tym stworzeniom należy się szacunek, a my nie powinniśmy ingerować w ich sposób życia.

Specjaliści ostrzegają!

Nigdy nie zbliżaj się zbyt blisko do dzikiego zwierzaka. Nie próbuj podchodzić do niego w celu zrobienia sobie wspólnego zdjęcia. Jeśli zwierzę zbliży się do ciebie, ostrożnie wycofaj się i zachowaj bezpieczną odległość na co najmniej 100 metrów.

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować