×

Szwedzkie zoo uśpiło dziewięć zdrowych lwiątek. Powód okazał się być nie do przyjęcia

W sierpniu 2012 r. na świat przyszły cztery zdrowe lwiątka – Simba, Nala, Sarabi i Rafiki. Zwierzaki urodziły się w zoo Borås Djurpark w południowej Szwecji. Jesienią 2013r. zabito wszystkie cztery zwierzęta. Powód okazał się być nie do przyjęcia.

Według szwedzkich mediów, dokumenty z zoo ukazują, że cztery młode miały doskonałe zdrowie w chwili śmierci. Zoo uznało je za zwierzęta „nadwyżkowe”.

Młode nie były same. W następnym roku, zoo umożliwiło narodziny kolejnych trzech lwiątek: Kiara, Banzai i Kovu. Rok później również zostały zabite.

W sierpniu 2016 roku zoo ogłosiło narodziny kolejnych czterech lwiątek – Pottera, Weasleya, Granger i Dolores. Podczas gdy Granger i Dolores zostali ostatecznie przeniesieni do zoo w Anglii, Potter i Weasley zostali zabici w ostatni wtorek.

W sumie zoo Borås, w ciągu ostatnich sześciu lat, zabiło dziewięć zdrowych lwiątek.

„Przez długi czas staraliśmy się przenieść je do innych ogrodów zoologicznych, ale niestety w żadnym nie było dla nich miejsca. Grupa była zbyt duża, co prowadziło do agresji. Byliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych zwierząt.” – powiedział Bo SV Kjellson, dyrektor generalny Borås Djurpark.

Miłośnicy zwierząt są wściekli – wierzą, że młode zostały stworzone, aby sprowadzić więcej gości do zoo. Kiedy przestały być małe i słodkie, postanowiono się ich pozbyć. Ten smutny los dotyka wielu zwierząt w niewoli.

„Oburza nas przerażające i nieuzasadnione zabójstwo dziewięciu zdrowych lwiątek przez zoo Borås w Szwecji. Zoo regularnie hoduje niemowlęta, aby przyciągać tłumy, a gdy przestają przynosić zyski, poddają je eutanazji.” – powiedział Fleur Dawes, dyrektor ds. komunikacji w In Defense of Animals.

W środowisku naturalnym lwy afrykańskie są uważane za gatunki zagrożone. Tak więc zabicie dziewięciu zdrowych młodych wydaje się szczególnie niepoważne.

„Zabijanie przedstawicieli zagrożonego gatunku jest szczególnie nikczemne i pokazuje, że ogrody zoologiczne nie mają żadnego prawdziwego zainteresowania dobrem zwierząt. To podłe zoo nie nadaje się do opieki nad zwierzętami. Wzywamy szwedzki rząd do przekazania pozostałych zwierząt do sanktuarium, gdzie mogą otrzymać prawdziwą opiekę i szacunek.” – powiedział Dawes.

Niestety, Borås Djurpark nie jest jedynym zoo, które zabiło zdrowe zwierzęta. W 2015 roku Zoo Odense w Danii znalazło się pod ostrzałem za zabicie zdrowego lwa po prostu dlatego, że w zoo było zbyt wiele lwów. W 2014r. zoo w Kopenhadze zabiło idealnie zdrową żyrafę o imieniu Marius tuż przed gośćmi.

„Każda wiadomość o zabiciu zdrowych zwierząt sprawia ogromny ból. Mogę tylko mieć nadzieję, że ta tragedia nie stanie się kolejną statystyką, ale raczej rozpocznie rozmowę o tym, że istnieją realne alternatywy, aby poznać i zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku.” – dodaje Prashant Khetan.

 

Może Cię zainteresować