Kategorie PsyRasy psówSznaucer średni

Sznaucer średni od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Pies sznaucer średni to jedna z trzech odmian sznaucera. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Sznaucer średni
Źródło: commons.wikimedia.org

Sznaucery średnie historia

Wzmianki o sznaucerze średnim pochodzą już z XVI wieku. Psy te wywodzą z południowych Niemiec, a dawniej towarzyszyły woźnicom konnym na dłuższych trasach, a także zwalczały gryzonie występujące w miastach.

Średnią odmianę sznaucera wykorzystywała armia niemiecka w czasie wojny. Psy te służyły wtedy jako posłańcy.

Sznaucer średnie

Sznaucery średnie wygląd

Jest to średniej wielkości pies posiadający specyficzną bródkę oraz krzaczaste brwi. Jego sierść jest twarda, szorstka i gęsta. Składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Sznaucery średnie występują w trzech umaszczeniach: czarnym, pieprz i sól oraz srebrnym.

Sznaucer średni czarny:

Sznaucer średni czarny

Sznaucer średni pieprz i sól:

Sznaucer średni pieprz i sól
Źródło: k9rl.com

Pies sznaucer średni waga i wzrost

Psy tej rasy osiągają wagę około 15 kg oraz wysokość w kłębie od 45-50 cm. Samce mogą być nieco większe niż samice.

Pies sznaucer średni
Źródło: flickr.com

Sznaucer średni charakter

Jest to energiczny i inteligentny pies o silnej osobowości. Średnia odmiana sznaucera cechuje się większym temperamentem niż sznaucer olbrzym, ale jednocześnie jest mniej pobudliwa niż sznaucer miniaturka.

Sznaucery średnie to wierne i lojalne psy, które silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Uwielbiają przebywać blisko człowieka i źle radzą sobie z samotnością. Dobrze dogadują się zarówno z dziećmi jak i innymi zwierzętami. Są w stosunku do nich przyjazne.

Należy pamiętać, że te psy nie przepadają za nudą – potrzebują codziennej dawki ruchu. Spacery, bieganie, aportowanie, pływanie oraz zabawy sprawiają im ogromną radość.

Średni sznaucer
Źródło: akc.org

Średni sznaucer choroby

Generalnie mówiąc jest to zdrowa i odporna rasa. Mogą jednak wystąpić choroby oczu oraz nowotwory.

Sznaucer średni długość życia

Pies tej rasy żyje około 13-15 lat.

Sznaucer średni czarny
Źródło: petfinder.com

Sznaucer średni pielęgnacja

Psa tej rasy należy czesać raz w tygodniu oraz trymować raz na 3-4 miesiące. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na sierść przy brodzie, łapkach oraz brzuchu. Sznaucera średniego kąpie się w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Pies sznaucer średni
Źródło: orvis.com

Sznaucer średni szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Sznaucer średni szczeniaki
Źródło: castlewoodstandardschnauzers.com

Sznaucer średni hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Sznaucer średni do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Sznaucer średni szczeniaki
Źródło: 101dogbreeds.com

Sznaucer średni cena

Ile kosztuje sznaucer średni? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1200 zł do 3000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!