Kategorie PsyRasy psówSznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Sznaucer olbrzym to największa odmiana sznaucera. Trzeba przyznać, że sznaucer olbrzymi imponuje swoim wyglądem! Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje. Sznaucer olbrzym opis rasy:

Sznaucer olbrzym

Pies sznaucer olbrzym historia

Jest wysoce prawdopodobne, że przodkiem tej rasy była górnobawarska odmiana psa wiejskiego, którego dawniej wykorzystywano do zaganiania oraz pilnowania stada.

Przed II wojną światową hodowlą sznaucerów olbrzymów zajmował się Calaminus. Niestety nigdy nie ujawnił on, przy pomocy jakich krzyżówek stworzył rasę. Spekuluje się jednak, że w powstaniu sznaucerów olbrzymów swój udział miał pudeł duży oraz czarny dog niemiecki.

Sznaucer olbrzymi

Sznaucer olbrzymi wygląd

Są to duże psy o twardej i szorstkiej sierści, która składa się z warstwy okrywowej oraz gęstego podszerstka. Występuje w umaszczeniu czarnym lub pieprz i sól. Sznaucery olbrzymy posiadają charakterystyczną cechę.

Sznaucer olbrzym czarny:

Sznaucer olbrzym czarny
Źródło: dogtime.com

Sznaucer olbrzym pieprz i sól:

Sznaucer olbrzym pieprz i sól
Źródło: skansen.com

Sznaucer olbrzym waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 32 kg do 35 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 65-70 cm dla samców oraz 60-65 cm dla samic.

Pies sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym charakter

Sznaucer olbrzymi jest najspokojniejszy z wszystkich trzech odmian sznaucera. Cechuje się zrównoważeniem, ale również ciekawością otaczającego świata. Jest odważny i posiada silny charakter, a więc powinien zająć się nim konsekwentny opiekun.

Sznaucery olbrzymie są niezwykle lojalne w stosunku do członków swojej rodziny, ale na swojego pana zazwyczaj wybierają sobie jedną osobę. Te czworonogi dość długo dojrzewają. Na ogół dobrze dogadują się z dziećmi i są w stosunku do nich przyjazne i opiekuńcze.

Należy pamiętać, że przedstawiciele tej rasy nie znoszą bezczynności. Ogromną radość sprawiają im zabawy, spacery, a także aportowanie oraz pływanie.

Olbrzym sznaucer

Psy sznaucer olbrzym choroby

Jest to zdrowa i odporna rasa, która dobrze znosi zarówno niskie jak i wysokie temperatury. Sznaucery olbrzymie raczej rzadko chorują. Może jednak zdarzyć się dysplazja stawów, skręt żołądka, a także alergie, problemy skórne oraz nowotwory. Psów tej rasy nie wolno karmić tuż przed aktywnością fizyczną.

Długość życia wynosi około 10-13 lat.

Sznaucer olbrzymi

Olbrzym sznaucer pielęgnacja

Psy tej rasy wymagają systematycznej pielęgnacji. Sznaucera olbrzyma trzeba raz na dwa dni czesać, a szczególną uwagę należy zwrócić na sierść przy brodzie, brzuchu oraz kończynach.

Bródkę tego psa należy oczyszczać po posiłkach oraz spacerach – mogą bowiem zostawać na niej resztki jedzenia oraz liście i patyki.

Oprócz tego sznaucera olbrzyma trzeba trymować raz na 3-4 miesiące. Kąpie się go w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Sznaucer olbrzymi

Sznaucer olbrzym opinie

Jest to pies dla aktywnej, cierpliwej oraz stanowczej osoby. Odpowiednio prowadzony sznaucer olbrzymi nie sprawia kłopotów behawioralnych – jest przyjazny w stosunku do dzieci oraz toleruje inne zwierzaki. Odpowiednio pielęgnowany gubi bardzo mało sierści. Należy jednak pamiętać, że jego pielęgnacja musi być systematyczna.

Psy sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Sznaucer olbrzym szczeniak
Źródło: pinterest.com

Sznaucer olbrzym hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Sznaucer olbrzym do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Sznaucer olbrzym szczeniak
Źródło: pinterest.com

Sznaucer olbrzym cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!