×

Zaczyna się sezon na pająki w domu i mamy dla was bardzo złe wieści

Warto wspomnieć, że wraz nadejściem jesieni rozpoczyna się sezon pająków. Zapewne zauważyłeś już ich większą ilość w swoim domu. Dlaczego w tej porze roku tak często natykamy się na te stworzenia? Odpowiedź jest prosta – od około początku września do połowy października trwa okres godowy pająków.

Rozpoczyna się sezon pająków

Od początku września do połowy października trwa okres godowy pająków. Dlaczego w tym czasie tak często natykasz się na te stworzenia? Cóż, to nie jest tak, że one nagle wkradają się do twojego domu. One zawsze w nim były, tylko po prostu ich nie widziałeś.

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Czas, w którym pająki wychodzą ze swoich kryjówek

Według eksperta od pająków, Lawrence Bee, wielkie pająki, które spotykasz w swoim domu, podczas pozostałych pór roku siedzą ukryte w różnych zakamarkach. W czasie okresu godowego wychodzą jednak z kryjówek, aby znaleźć partnerki.

„To nie jest tak, że one nagle znajdują się w twoim domu. Pająki, które teraz spotykasz, przez cały rok mieszkały u ciebie, tylko po prost ich nie widziałeś. Siedziały bowiem ukryte w różnych zakamarkach.

Powodem, dla którego teraz widzisz w swoim domu duże pająki, jest okres godowy. Samce wychodzą, aby znaleźć partnerki i zapłodnić je” – przyznał Lawrence Bee z Brytyjskiego Stowarzyszenia Arachnologicznego.

Pająki w twoim domu wydają ci się wyjątkowo duże?

Cóż, coś w tym jest. Domowe samce pająków mogą osiągać rozmiar nawet do 5 cm wraz z rozpiętością odnóży. Ich kończyny są dłuższe, ponieważ potrzebują ich do częstszego przemieszczania się.

Jesienny romans

Podczas okresu godowego samiec zapłodni tylko jedną samicę. Po kopulacji będzie krążył wokół niej tak długo, aż wyklują się jaja. W ten sposób chce uniemożliwić innym samcom dotarcie do partnerki.

„Po wykluciu się małe pająki czasami zjadają swoją mamę. Jest to ich pierwszy posiłek, a mama czuje, że wykonała swoje zadanie. Brzmi przerażająco, ale tak wygląda świat pająków” – powiedział Lawrence Bee.

Wyrzucenie pająków z domu nic nie da

Według pana Bee, nie ma skutecznego sposobu, aby pozbyć się pająków z domu. Nawet jeśli je wyrzucisz, prawdopodobnie i tak wrócą – to jest ich miejsce.

„Nie ma potwierdzonego naukowego sposobu na pozbycie się pająków. Rozpoczął się okres godowy i nic z tym nie zrobisz. Być może częstsze i dokładniejsze sprzątanie sprawi, że poczujesz się nieco lepiej.

Obawiam się jednak, że i tak musisz nauczyć się z tym żyć. Pająki uważają, że twój dom należy do nich tak samo jak do ciebie” – dodał Lawrence Bee.

Zobacz także: PAJĄKI W POLSCE – 10 najciekawszych gatunków, jakie można spotkać

 

 

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować