×

Wielkie wydarzenie w francuskim ZOO. Na świat przyszły dwie malutkie pandy bliźniaczki

Mamy dla was wspaniałą wiadomość! W nocy, 2 sierpnia 2021 r. panda wielka z francuskiego ZOO wydała na świat malutkie bliźniaczki. Wesołą nowiną na swoim Facebooku podzieliło się Zoo de Beauval.

Panda wielka z francuskiego ZOO urodziła bliźniaki

Z ogromną radością zawiadamiamy, że tej nocy wkrótce po 1:00 na świat przyszły dwie maleńkie pandy. Ich mama Huan Huan doskonale sobie radzi. – poinformowało na Facebooku ZOO de Beauval.

Każde z maleństw waży około 149 gram. W oświadczeniu ZOO przyznaje, że pandy są różowiutkie i pulchne. Mama bardzo dobrze opiekuje się swoimi dziećmi, jednak otrzymuje należytą pomoc od weterynarzy.

Huan Huan bardzo dobrze dba o swoje dzieci – z całym instynktem i matczyną miłością. Jednak weterynarze i opiekunowie dają jej małą pomoc, ponieważ często zdarza się, że w przypadku bliźniąt matka dba tylko o to najsilniejsze i nie potrafi zadbać o dwójkę dzieci jednocześnie. Tak więc, podczas gdy jeden z maluchów jest z mamą, drugi przebywa w inkubatorze. – pisze Zoo de Beauval.

Wyjątkowy poród

Jak przyznaje Delphine Delord, wicedyrektor zoo, poród ten był wyjątkowy, gdyż maluszki są efektem wysiłków hodowlanych, które rozpoczęły się w marcu.

Chociaż narodziny bliźniąt są powszechne wśród pand wielkich, to bardzo często jedno z dzieci nie przeżywa. Noworodki na początku są szczególnie bezradne, gdyż przez conajmniej 6 tygodni mają zamknięte oczy, a przez 3 pierwsze miesiące nie poruszają się. Matki muszą trzymać młode i przystawiać je do karmienia w ciągu kilku pierwszych tygodni. Czasami po prostu nie są w stanie ich prawidłowo ułożyć, przez co jedno z dzieci umiera.

Według World Wildlife Fund, w Chinach żyje zaledwie 1864 pand wielkich, a zwierzętom trudno jest naturalnie się rozmnażać, ponieważ samice owulują tylko raz w roku. Chiny od lat wypożyczają pandy wielkie innym ogrodom zoologicznym w nadziei na zwiększenie wysiłków hodowlanych. Tak właśnie stało się w przypadku Huan Huan i jej partnera Yuan Zi, którzy po raz pierwszy zostali wypożyczeni z Chin do Francji w 2012 roku.

Dzielnej mamie gratulujemy, a całej rodzince życzymy dużo zdrowia i jak najwięcej wytrwałości!

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować