×

Na jaw wyszła przyczyna nagłej śmierci orła z Parku Yellowstone. Można było tego uniknąć…

Życie wyjątkowego orła z gatunku orzeł przedni zakończyło się w tragiczny sposób. 5-letni zwierzak z Parku Narodowego w Yellowstone został znaleziony martwy w grudniu, ale przyczyna jego śmierci właśnie wyszła na jaw. Okazało się, że można było temu zapobiec, gdyż orzeł został otruty ołowiem.  To wielka strata…

Na jaw wyszła przyczyna nagłej śmierci orła przedniego z Parku Narodowego w Yellowstone

Owy zwierzak był powszechnie znany miłośnikom ptaków

Ten orzeł przedni był powszechnie znany wśród miłośników ptaków, ponieważ był pierwszym złotym orłem w parku, któremu założone narzędzie śledzące. Dzięki temu ludzie mogli dowiedzieć się nieco więcej o życiu oraz zwyczajach majestatycznego gatunku orła mieszkającego w okolicach kultowego Yellowstone.

„Założenie mu narzędzia śledzącego było częścią badania mającego na celu zrozumienie sposobu przemieszczania się, zwyczajów oraz innych aspektów życiowych.

Dane z nadajnika ujawniły, że przed śmiercią, podczas jesiennego sezonu polowań w 2018 roku, orzeł przemieszczał się po rozległym północnym obszarze parku” – napisał Park Narodowy Yellowstone w oświadczeniu po śmierci orła.

Okazało się, że orzeł został zatruty ołowiem

W pobliżu parku myśliwi do zabijania zwierząt używają ołowianych pocisków. Orły natomiast czasami żywią się szczątkami zwierząt takich jak np. jelenie. Gdy w ciałach tych zwierzaków znajdują się ślady ołowianych kul, orzeł zatruwa się wtedy ołowiem. Tak właśnie było w przypadku tego ptaka.

„Ołów ma straszny wpływ na układ nerwowy, a to wiąże się z mózgiem, mięśniami oraz innymi częściami ciała. Ptakom jest trudno wygrać tę walkę – ołów powoduje u nich problemów z oddychaniem – nie są nawet w stanie otworzyć swoich dziobów” – przyznała Lynn Tompkins, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Blue Mountain w Oregon, która od 30 lat zajmuje się ratowaniem ptaków przed zatruciem ołowiem.

Ołów – niezwykle niebezpieczna substancja

„W martwym orle znaleziono wysoki poziom ołowiu – to była przyczyna jego śmierci. Ta substancja potrafi zabić wiele różnych gatunków zwierząt. Nawet niewielkie ślady ołowiu są w stanie spowodować u zwierzaków ospałość i dezorientację, co czyni je bardziej podatnymi na śmiertelne wypadki”

A można było tego uniknąć…

„Gdyby nie myśliwi to do tej sytuacji na pewno by nie doszło. Mam nadzieję, że kiedyś zostanie wprowadzony całkowity zakaz używania ołowianych pocisków”

 

 

Może Cię zainteresować