Ludzie widząc harpię wielką po raz pierwszy, są przekonani, że to człowiek przebrany za ptaka
„Ale ogromny ptak!”. Właśnie tak reaguje większość ludzi, która po raz pierwszy, ma przyjemność spotkać na żywo, bądź zobaczyć na zdjęciach harpię wielką. Ten ptak jest naprawdę sporych rozmiarów, a do tego jest dumny, dziki i majestatyczny. Jego błysk w oczach zdaje się mówić „Lepiej ze mną nie zadzieraj człowieku”.
Harpia jest drapieżnym ptakiem, który żyje w lesie deszczowym
Niektórzy ludzie, którzy nigdy wcześniej nie widzieli tego zwierzaka, uważają, że harpia wielka to nic innego, jak człowiek przebrany za ptaka. Jednak bardzo się mylą. Ona istnieje naprawdę.
Wygląda jednocześnie niezwykle poważnie jak i trochę zabawnie czy nawet głupio
Mimo wszystko nie należy jej lekceważyć i z nią zadzierać. W końcu jest drapieżnym ptakiem.
Harpia zamieszkuje lasy tropikalne w Ameryce Południowej i Środkowej, od południowego Meksyku do północnej Argentyny. Długość jej ciała wynosi od 89 do 105 cm, podczas gdy masa samic od 6 do 9 kg, a samców od 4 do 4,8 kg. Widać zatem, że samice osiągają zdecydowanie większe rozmiary. Pazury tego ptaka są naprawdę długie. Mogą mierzyć nawet 12,5 cm.
Harpie są masywnymi, dużymi ptakami jastrzębiowatymi. Ich dzioby są zakończone hakowato. Dorosłe osobniki mają upierzenie w kolorze czarnym i szarym z białym brzuchem, natomiast młode są jasnoszaro-białe.
Ptak ma bardzo osobliwą twarz
Ptaki te żyją przeważnie w górnej warstwie tropikalnych lasów nizinnych. Ze względu na regularne niszczenie siedlisk, zostały prawie całkowicie wyeliminowane z Ameryki Środkowej. Na całym świecie pozostało już mniej niż 50 000 osobników tego gatunku. W Brazylii, harpia wielka znana jest też pod inną nazwą, mianowicie jastrząb królewski.
Szpony harpii również są potężne i adekwatne do jej wielkości
Zgodnie z tym, co przedstawia Fact Zoo, ptaki te żywią się zdecydowanie większymi osobnikami, aniżeli małe ptaki. Jedzą małpy, jeżozwierze, leniwce, węże czy jaszczurki. Całe szczęście, że człowiek nie znajduje się w ich jadłospisie.