×

Dwa rzadkie stworzenia zauważone u wybrzeża. Ich obecność może wróżyć coś bardzo złego

24 lipca 2021 r. u wybrzeży Japonii miało miejsce niezwykłe zjawisko. W cieśninie Kunashirskiy zauważono dwie białe białe orki, które płynęły tuż obok siebie. Takie osobniki są niezwykle rzadkie. Niestety według naukowców ich obecność może świadczyć o problemach gatunku.

Reklama

Dwie białe orki u wybrzeży Japonii

To pierwszy raz, kiedy u wybrzeży Japonii zauważono dwie białe orki. Zdecydowanie najlepszy dzień w życiu. – przyznała Mai, pracownica firmy turystycznej Gojiraiwa-Kanko.

To nie albinosi

Te orki nie są prawdziwymi albinosami, gdyż u albinosów występuje mutacja genetyczna, w wyniku której zwierzę nie wytwarza melaniny, czyli substancji, która nadaje skórze, włosom, oczom czy też piórom kolor. Prawdziwi albinosi są całkowicie biali, a ich oczy mają kolor czerwony – kolor nadawany przez krew w naczyniach zwykle ukrytych za prześwitującą tęczówką.

Leucyzm

Uważa się, że te dwa stworzenia mają leucyzm – co oznacza, że zwierzęta produkują melaninę, ale znacznie mniej niż normalne osobniki, co powoduje u nich zauważalnie bielszą skórę lub białe plamy. To wyjaśniałoby również, dlaczego oczy tych dwóch zwierzaków nadal są ciemne. Tłumaczyłoby to również blizny na boku młodszego zwierzęcia, co jest szczególnie widoczne, ponieważ blizna wydaje się zagoić w ciemniejszym odcieniu w porównaniu z otaczającą białą skórą.

Reklama

Coraz częstsze zjawisko

Białe orki i wieloryby były kiedyś tak rzadkie, że uważano je za mit. W rzeczywistości stają się one coraz bardziej powszechne, a naukowcy wiedzą o co najmniej pięciu osobnikach obecnie żyjących. Nie jest jasne, dlaczego stają się coraz bardziej popularne, ale naukowcy twierdzą, że może to wynikać z malejącej liczby wielorybów i jest to znak, że gatunek zmaga się z problemami.

W miarę zmniejszania się populacji gatunku, zmniejsza się również jego zmienność genetyczna, ponieważ pozostałe zwierzęta mają mniej potencjalnych partnerów do wyboru. W zależności od genów pozostałych osobników, mogą się uwydatniać pewne cechy, które wcześniej uważano za genetycznie rzadkie. Obejmuje to zaburzenia genetyczne, które utrudniają zwierzętom przetrwanie na wolności, co grozi przyśpieszeniem wyginięcia gatunku.

Reklama

Chociaż nie wiadomo dokładnie, jaki wpływ leucyzm ma na życie tych orek, to z pewnością przez kolor swojej skóry są dużo bardziej widoczne, a to może utrudniać im polowania i przyciągać niechcianą uwagę rywali.

 

 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować