×

Do sieci trafiły szokujące zdjęcia szympansów. Ich widok przeraża

Naukowcy udostępnili szokujące zdjęcia małp człekokształtnych z charakterystycznymi grudkami na ich twarzach. Okazuje się, że u dzikich szympansów stwierdzono trąd! Te fotografie są dość przerażające…

Reklama

Trąd u szympansów

Przypadki trądu zostały potwierdzone w dwóch niepowiązanych ze sobą zachodnioafrykańskich populacjach szympansów: w Gwinei Bissau oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Według naukowców z Centrum Ekologii i Ochrony przy Uniwersytecie w Exeter, te szczepy trądu raczej są rzadko spotykane u ludzi. Chociaż pochodzenie infekcji jest niejasne, naukowcy twierdzą, że choroba prawdopodobnie krąży u większej ilości dzikich zwierząt niż wcześniej podejrzewano. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że pojawiło się niezidentyfikowane źródło trądu, którym może być zwierzę, na które polują szympansy lub jakiś element w ich środowisku.

Reklama
Źródło: dailymail.co.uk

Źródło: dailymail.co.uk

Trąd to przewlekła choroba zakaźna skóry i nerwów, która nieleczona może prowadzić do deformacji i ślepoty. Trąd powoduje bakteria Mycobacterium leprae, a człowiek uważany jest za jej głównego gospodarza.

Reklama

W latach 80. XX wieku odkryto skuteczną terapię antybiotykową, a od tego czasu liczba zachorowań na trąd drastycznie spadła. Latami twierdzono, że trąd dotyka tylko ludzi, ale w ciągu ostatnich dwóch dekad naukowcy odkryli, że rozprzestrzenia się u czerwonych wiewiórek w Wielkiej Brytanii i pancerników w obu Amerykach, a teraz u dzikich szympansów.

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło: dailymail.co.uk

W Afryce to pierwsze potwierdzenie trądu u zwierząt innych niż ludzie. To zdumiewające, że występuje również u naszego najbliższego żyjącego krewnego – szympansa, a zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak dobrze zbadane są szympansy na wolności.

Po raz pierwszy zauważyliśmy możliwe objawy trądu w populacji szympansów w Gwinei Bissau. Objawy wydawały się uderzająco podobne do tych, których doświadczają ludzie z zaawansowanym trądem, w tym zmiany chorobowe i „szponiaste” dłonie. Skontaktowaliśmy się z profesorem Fabianem Leendertzem z Instytutu Roberta Kocha, aby potwierdzić te przypadki genetycznie. – mówi dr Kimberley Hockings.

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło: dailymail.co.uk

Reklama

Na badanych obszarach są co najmniej cztery szympansy w trzech różnych społecznościach z ciężkim trądem. U ludzi występowanie trądu zależy od dostępu do leczenia, ale szympansy na wolności nigdy nie były leczone na trąd.

Trąd jest bardzo łatwy do leczenia u ludzi, ale podawanie antybiotyków dzikim szympansom byłoby prawdziwym wyzwaniem – przyznała dr Kimberley Hockings.

Profesor Leendertz i dr Roman Wittig z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka zidentyfikowali kolejne przypadki trądu w swoim ośrodku badawczym w Parku Narodowym Tai na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Chociaż badanie to jest pierwszym, w którym opisano chorobę u dzikich szympansów, to naukowcy twierdzą, że zdarzały się również przypadki trądu u szympansów trzymanych w niewoli.

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło: dailymail.co.uk

Na razie choroba nie wydaje się narażać całej grupy na niebezpieczeństwo, ale stanowi kolejne zagrożenie dla szympansów, które zmagają się z kłusownictwem, utratą siedlisk i innymi chorobami.

Szympansy zachodnie są krytycznie zagrożone, więc nawet utrata kilku osobników może być znacząca. – dodała dr Hockings.

Jak dodają naukowcy, potrzebne są długoterminowe badania, aby ustalić realną skalę i możliwe skutki trądu wśród dzikich zachodnich szympansów.

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować