×

5 największych pająków występujących w Polsce. Osiągają imponujące rozmiary

Największe pająki w Polsce – oto 5 największych gatunków, które występują w naszym kraju. Czy są jadowite i czy należy się ich obawiać? Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie dokładne informacje.

Zobacz także: 10 najciekawszych gatunków pająków w Polsce

Największe pająki w Polsce – 5 największych gatunków:

#1 Największe pająki w Polsce – Bagnik nadwodny

Bagnik nadwodny (Dolomedes plantarius) to największy pająk w Polsce. Wraz z odnóżami osiąga długość do 8 cm. Sam odwłok liczy około 2,2 cm. Samice są nieco większe od samców.

Szczękoczułki bagnika nadwodnego są sporych rozmiarów, dzięki czemu potrafią przebić ludzką skórę. Jad bagnika nie zagraża życiu człowieka, ale może wywołać kilkudniowe zatrucie. Samo ukąszenie może być dość bolesne.

Bagniki nadwodne najczęściej można spotkać w pobliżu brzegów jezior i rzek, na podmokłych łąkach oraz w lasach bagiennych. Te pająki potrafią poruszać się po powierzchni wody, a także nurkować. Żywią się owadami, małymi rybami i żabami oraz kijankami. Ich ilość jest dość mała, co sprawia, że w Polsce rzadko można się na nie natknąć.

#2 Największe pająki w Polsce – Kątnik domowy większy

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Kątnik domowy większy (Eratigena atrica) to pająk, którego rozpiętość odnóży może sięgać nawet do 8 cm. Ten gatunek lubi żyć w pobliżu człowieka – najczęściej można spotkać go w mieszkaniach, łazienkach, piwnicach, garażach oraz korytarzach. Kątniki domowe większe mogą dożyć nawet 7 lat.

Duże szczękoczułki kątnika domowego większego są w stanie przebić ludzką skórę. Ukąszenie tego pająka może skutkować silnym bólem oraz miejscowym obrzękiem. Objawy u osób uczulonych na jad mogą być znacznie silniejsze.

Kątniki domowe większe żywią się muchami, komarami, owadami, a także innymi pająkami. Dobrze radzą sobie jednak z głodem.

#3 Największe pająki w Polsce – Sieciarz jaskiniowy

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Ten gatunek osiąga imponujące rozmiary – wraz z odnóżami jego ciało ma około 5 cm. Odwłok liczy około 1,5 cm.

Jest to najbardziej jadowity pająk w naszym kraju. Jego ukąszenie nie stanowi jednak zagrożenia dla życia człowieka – jest jedynie wyjątkowo nieprzyjemne. Można porównać je do użądlenia szerszenia.

Sieciarz jaskiniowy żywi się innymi stawonogami oraz ślimakami. Występuje powszechnie w Europie, a także w Azji. Najczęściej można znaleźć go w piwnicach, jaskiniach oraz studzienkach kanalizacyjnych.

#4 Największe pająki w Polsce – Sidlisz piwniczny

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Sidlisz piwniczny (Amaurobius ferox) to duży pająk, którego ciało bez odnóż osiąga rozmiar do 1,6 cm. Samice są nieco większe od samców.

Jego ukąszenie nie stwarza zagrożenia dla życia człowieka, a jego głównym objawem jest miejscowy, zaczerwieniony obrzęk, który może swędzieć lub boleć.

Sidlisz piwniczny prowadzi nocny tryb życia, a najczęściej znaleźć można go w piwnicach, pod kamieniami w ściółce leśnej, starych murach oraz jaskiniach.

#5 Największe pająki w Polsce – Tygrzyk paskowany

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) uznawany jest za jednego z najpiękniejszych pająków w naszym kraju. Jego ciało bez odnóż może osiągać do 2,5 cm. Samce są mniejsze niż samice.

Ukąszenie tygrzyka paskowanego nie stanowi zagrożenia dla życia. Można porównać je do użądlenia osy. U osób starszych oraz dzieci może pojawić się po nim ból oraz miejscowa opuchlizna. U zdrowych osób dorosłych po ukąszeniu występuje jedynie zaczerwienienie oraz swędzenie.

Najczęściej można spotkać go w południowej części naszego kraju – głównie na łąkach, nad brzegami zbiorników wodnych, w ogrodach, w zbożu czy też krzewach owocowych. Tygrzyki paskowane występują dość licznie i cały czas poszerzają swoje zasięgi. Żywią się tym, co złapią w swoją sieć.

Zobacz także: Najbardziej jadowite gatunki pająków w Polsce

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować