×

W Warszawie powstanie niezwykły pawilon dla bezdomnych kotów. Projekt robi wrażenie!

W Warszawie rusza budowa pawilonu, który ma pełnić rolę schroniska. Jak wiadomo, powstanie on w dzielnicy Wawer, na granicy działek leśnych. Z informacji, jakie udzielili projektanci budynku, pawilon przewiduje budynek dwupiętrowy z podcieniem, dużymi oknami i zielonym dachem z wolierą. Zarówno bryła jak i jej kolorystyka harmonizują z leśnym otoczeniem. To bardzo cieszy, ponieważ przestrzeń ma być cztery rasy większa niż inne pobliskie schronisko znajdujące się na warszawskim Paluchu.

Ponad 300 kotów znajdzie tu swój azyl

Pawilon, a raczej jego projekt, prezentuje się naprawdę nieźle. Duża przestrzeń budynku pozwoli pomieścić nawet 300 kotów. Co więcej, nowe schronisko będzie czterokrotnie większe niż kocia przestrzeń schroniska na Paluchu. Koty nie będą słyszały szczekających psów ani czuły obcych zapachów. Nowy budynek ma zapewnić kotom więcej spokoju niż dotychczasowe schronisko. Przypomnijmy, że w warunkach schroniskowych wiele kotów doznaje silnego stresu, za czym idzie spadek odporności i podatność na choroby. A to nie jest dla nich korzystne.

Facebook/Schronisko na Paluchu

Facebook/Schronisko na Paluchu

Decyzja o budowie nowego punktu została podjęta po tym, kiedy okazało się, że pobliskie schronisko pęka w szwach i nie jest w stanie zapewnić kotom tam przebywającym odpowiedniej przestrzeni. Szczególnie, że w tamtym schronisku muszą one dzielić przestrzeń z bezdomnymi psami, których również – niestety – jest bardzo dużo. Planowany budynek w Wawrze będzie filią schroniska na Paluchu – ale przeznaczoną wyłącznie dla kotów. Jego powierzchnia będzie cztery razy większa niż obecna kociarnia schroniska na Paluchu. Autorem projektu jest krakowski architekt, Piotr Głowacki.

Pawilon będzie podzielony na sektory

Jak wiadomo, nowy pawilon będzie podzielony na sektory. Część dla kotów zdrowych ma uwzględniać potrzeby gatunkowe zwierząt. W budynku znajdą się pomieszczenia, które będą miały połączenie z wybiegami zewnętrznymi. Zostaną też wydzielone osobne sale dla nowych zwierząt, które muszą przejść kwarantannę. Inne pomieszczenia mają pełnić funkcję kociego szpitala wraz z salami operacyjnymi. W budynku znajdzie się także laboratorium, dzięki któremu nie trzeba będzie długo czekać na wyniki podstawowych badań.

Facebook/Schronisko na Paluchu

Facebook/Schronisko na Paluchu

Miasto podpisze umowę z projektantem do końca roku 2022. W 2023 planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie pawilonu. Inwestycja ma być gotowa w roku 2025 – wtedy planowane jest wprowadzenie tu pierwszych kotów.

 

Może Cię zainteresować