Po 12 latach życia w odseparowaniu babcia, matka i wnuczka witają się w zoo
To poruszające zdjęcie przedstawia niezwykły moment, kiedy trzy spokrewnione ze sobą słonie: babcia, matka i wnuczka, witają się w niemieckim zoo po 12 latach życia w odseparowaniu. Na wolności słonie opuszczają stado, aby znaleźć partnera, jednak samice słoni zwykle pozostają ze swoimi matkami przez całe życie. Ponowne spotkanie słoniej rodziny jest częścią programu mającego na celu powolne odtwarzanie tego naturalnego procesu także w stadach żyjących w niewoli.
Spotkanie słoni po latach
39-letnia słonica Pori została przeniesiona ze swojego dawnego domu w Berlinie do Bergzoo w mieście Halle, gdzie po 12 latach separacji spotkała się ze swoją 19-letnią córką Taną. Przy tej okazji babcia po raz pierwszy miała okazję spotkać swoje wnuczki 4-letnią Tamikę i roczną Elani. Zgodnie z oświadczeniem zoo, słoniarnia pozostanie na razie zamknięta, aby zwierzęta mogły się zrelaksować w swoim gronie i ponownie poznać. Odwiedzający nadal będą jednak mogli zobaczyć słonie na wybiegu mieszczącym się na zewnątrz.
Życiorys Pori
Na razie Pori przebywa w oddzielnym wybiegu ze swoim potomstwem, ale już za kilka dni będą mogły przenieść się do zewnętrznej części, aby przyzwyczaić się do dawno niewidzianej babci. Pori to słoń afrykański, który urodził się w środowisku naturalnym w Zimbabwe w 1981 roku. Został przywieziony do ZOO w Niemczech w Magdeburgu. Mieszkała tam od 1983 do 1997 roku, kiedy to została wysłana do Tierpark Berlin w celach hodowlanych. W 2001 roku urodziła i Tanę.
Ochrona rodzin
W naturze słonie zawsze żyją w grupach rodzinnych. Dyrektor ZOO, dr Dennis Muller, powiedział:
Przybycie Pori do Halle jest ważnym krokiem w nowoczesnej hodowli słoni. W przyszłości wszystkie stada słoni w europejskich ogrodach zoologicznych powinny być objęte opieką, która będzie chroniła ich naturalne struktury rodzinne. Dziś znacznie zbliżyliśmy się do tego celu.
Populacja słoni w ogrodach zoologicznych jest monitorowana w ramach programu hodowli zachowawczej. W związku z nim, komitety składające się z ekspertów z różnych ogrodów zoologicznych określają skład stada i planują możliwe przeprowadzki zwierząt.